Porošenko prohlásil Ukrajinu za zakladatele OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko poblahopřál svým občanům ke dni Organizace spojených národů a oznámil, že tento svátek má bezprostřední vztah k jeho zemi.

„Den založení OSN je i ukrajinským svátkem, protože Ukrajina byla mezi národy, které zakládaly organizaci,“ napsal na Twitter.

V reakci na to uživatelé sociální sítě obvinili prezidenta z neznalosti historie a jiní byli pohoršeni slovy Porošenka a poukázali na dvojité standardy. Poznamenali, že se zakládání OSN neúčastnila Ukrajina, ale Ukrajinská sovětská socialistická republika.

„Tak že vy jste byli v sovětské okupaci? Jak vám tehdy okupant dovolil, abyste se stali zakladatelskou zemí OSN? Jak špatný okupant,“ napsal @yury_per.

„Není to pravda, Ukrajina nemá žádný vztah k založení OSN. Díky Stalinovi se Ukrajina stala členem OSN!“ poznamenal @Zol_ter.

Od května roku 2015 platí na Ukrajině zákon „O odsouzení komunistického a nacistického režimu“. Dokument konkrétně předpokládá přejmenování měst a ulic, které jsou pojmenovány na počest sovětských státních činitelů.


Není zde článek celý?