Prezidentka Chorvatska představila Putinovi „iniciativu tří moří“

Prezidentka Chorvatska Kolinda Grabarová Kitarovićová představila svému ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi „iniciativu tří moří“, která má zesílit energetickou dopravní infrastrukturu v Evropě.

„Prezidentu Putinovi jsem představila „iniciativu tří moří“, jedná se o neformální politickou platformu zemí střední Evropy, která má zesílit evropská spojení a ekonomickou spolupráci díky stavbě infrastruktury pro dopravu energií a vytváření digitálních technologií,“ řekla o výsledcích rusko-chorvatských jednání.

Podle jejích slov tato iniciativa je „pro“, a ne „proti“, a má zesílit spojení. Nehledě na výtky o tom, že iniciativa směřuje proti Rusku, neodpovídá to skutečnosti, „jedná se o amerického trojského koně“, prohlásila.

Podle slov chorvatské prezidentky si Záhřeb váží mezinárodní váhy Ruska, proto se snaží o iniciativu ve vzájemných vztazích.

Ona zdůraznila, že sankce Evropské unie proti Rusku udeřily na chorvatské občany a chorvatské firmy. Je ale možné sledovat pozitivní vývoj ve vzájemném obchodu.


Není zde článek celý?