Pro koho pracují Realisté? Pro mámu, pro tátu a pro dědu z StB. A pro „Bábu“ z hnutí ANO

Co to znamená, když Realisté prosazují rodinné hodnoty? Posuďte sami. Spoluzakladatel strany Realistů Michal Moroz nechal rozvěsit po Praze plakáty se svým portrétem. Na plakátu se nad jeho tváří vyjímá jeden ze stranických sloganů „PRO TÁTU“.

Možná je to kouzlo nechtěného anebo je to nepatřičný černý humor. Morozovo sdělení, že to dělá „pro tátu“, má totiž úsměvný význam, který ocení znalci pražské politické i lobbistické scény. Otec Michala Moroze Ivan Moroz byl totiž elitním rozvědčíkem Státní bezpečnosti, krycí jméno ROOS a působil v Ženevě. Syn Michal tuto skutečnost potvrdil v rozhovoru pro časopis Euro.

Michal Moroz by ale klidně mohl napsat na svůj plakát, že to dělá i „pro dědu“. Děda Michala Moroze byl totiž také u Státní bezpečnosti. Jmenoval se rovněž Ivan Moroz a byl vysokým důstojníkem StB. Jeho krycí jméno znělo ZUNT.

Před stranou Realistů se Michal Moroz anagažoval ve Věcech veřejných podnikatele Víta Bárty a vykonával funkci náměstka ministra vnitra Radka Johna. Morozova role byla ovšem na rozdíl od té Johnovy méně okrasná a více praktická. S Vítem Bártou ho totiž pojila vášeň pro policii, policejní archivy a tajné služby, jež má u Morozových již rodinnou tradici. Podle premiéra Petra Nečase představoval Michal Moroz ve své funkci na ministerstvu vnitra bezpečnostní riziko pro Českou republiku.

Stranu Realisté, jejíž tzv. „mluvící hlavou“ je proruský politolog Petr Robejšek, vybudoval Michal Moroz díky finanční podpoře miliardáře Marka Dospivy ze skupiny Penta, která vlastní regionální deníky vydavatelství Vltava Labe Press. Toto vydavatelství, kde má Marek Dospiva hlavní slovo, rozprášilo v minulém roce redakci týdeníku Dotyk, která publikovala jedny z nejzávažnějších odhalení kolem podnikání Andreje Babiše.

Z toho plyne legitimní otázka nad smyslem strany Realistů, která vystupuje aktivně proti evropské orientaci České republiky a podílí se na vytváření atmosféry strachu z migrace. Zřejmým smyslem Realistů je ubrat hlasy tradiční Občanské demokratické straně a naopak nepoškozovat Babišovo hnutí, což zásadně Realisté nečiní.

Pro hnutí ANO Andreje Babiše je tudíž existence Realistů více než příjemná a je zjevnou součástí širšího plánu na likvidaci tradičních demokratických stran v České republice. Vstup do poslanecké sněmovny je u strany Realistů pouhou iluzí, ovšem poškození ODS i o pouhá tři procenta bude vítaným efektem nákladné kampaně.

Za poznámku stojí i skutečnost, že Marek Dospiva vystudoval v Moskvě elitní diplomatickou školu MGIMO, kde si získávala své agenty sovětská státní policie a zpravodajská služba KGB. Dospiva bývá také účastníkem společenských akcí na ruské ambasádě v Praze.

Suma sumárum: Realisté pracují pro mámu, pro tátu i pro dědu z StB a také pro „Bábu“ z hnutí ANO. A to všechno dohromady pro Ruskou federaci.

Není zde článek celý?