Proč musí EU zastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie

Aby zbrojní embargo uspělo, musí jej všechny země EU dodržovat, což znamená, že by měly ukončit svůj průmysl smrti a uvalit embargo na veškeré dodávky vojenského vybavení a zbraní do Saúdské Arábie. Jinak země, jako je Británie, která dosud prodávala zbraně v hodnotě zhruba 5 miliard dolarů jen pro tento režim, budou i nadále silně zapojeny do saúdských válečných zločinů v Jemenu.

Země EU, včetně Británie, mají povinnost zastavit tok zbraní pro síly pod vedením Rijádu v Jemenu. To je zvláště důležité, protože Británie, Španělsko, Francie, Německo a Spojené státy připouštějí, že se podílejí na rozvědce a na výcviku pilotů zapojených do útoků proti jemenským civilním cílům – v rozporu se zbrojními embargy OSN a v přímém porušení vlastních pravidel EU týkajících se dovozu zbraní, které se používají ke genocidě, ke zločinům proti lidskosti, k válečným zločinům a terorismu.

Země EU nemohou ignorovat výzvy k ukončení jejich smrtícího obchodu, neboť stovky tisíc lidí po celém světě vyzývají Západ k zavedení zbrojního embarga na Rijád a zastavení členů jako je Británie a USA v podpoře saúdského zabíjení ve jménu „demokracie“ a války proti teroru.

Nová zpráva OSN již odsoudila Saúdskou Arábii za to, že je zapojena do porušování humanitárního práva v této válkou zničené zemi. Rada OSN pro lidská práva tvrdí, že má od humanitárních organizací včetně šéfa UNICEF v Jemenu spolehlivé důkazy, že koalice pod vedením Saúdské Arábie je zapojena do odporných akcí, které porušují humanitární právo, včetně zabíjení dětí.

Podle odborníků z Lékařů pro lidská práva, Lékařů bez hranic a Nadace otevřené společnosti narůstající počet bezohledných bombových útoků v Jemenu prováděných koalicí podporovanou Saúdskou Arábií a Spojenými státy těžce postihuje zdravotnický personál sloužící humanitárním organizacím. Tyto útoky na školy, nemocnice a dokonce na svatební oslavy zabraňují v poskytování zdravotní péče těm, kteří ji potřebují – převážně v obležení.

Podle mezinárodního práva je nezákonné, aby saúdská koalice používala nedovolené zbraně v civilních oblastech nebo nezákonnou blokádu bránící dodávkám základních a záchranných prostředků do civilních oblastí. To také porušuje klíčový princip válečných zákonů, podle něhož musí být všechny útoky přiměřené.

Před tím, než se všechno dostane mimo kontrolu, Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN by měly co nejsilněji odsoudit porušování a zvěrstva vedené Saúdskou Arábií. Posílání více zbraní měnitelům režimu a umožnění jim pokračovat v nezákonné válce s nejchudším národem na Středním východě jen zhorší situaci.

Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN mají pravomoc předat saúdské válečné zločiny Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Měly by převzít odpovědnost a přestat být spoluviníky a spokojeně se dívat na saúdské válečné zločiny.

(FARS/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:Khaled Abdullah / Reuters)

Není zde článek celý?