Proč vyhrál Babiš? Protože je schopný. A protože zrušil férové volby

Asi nikoho nenapadne, že by následující řádky byly výrazem obdivu. Je to ale třeba napsat: Vítězství Andreje Babiše ve volbách je výsledkem velmi chytrého managementu a tvrdé práce kompaktního týmu. A také nulových zábran.

Andrej Babiš je děsivý fenomén. Mnohem nebezpečnější, než byl svého času na Slovensku Vladimír Mečiar. Z jeho historie je zcela patrná snaha udělat pro svůj úspěch důsledně všechno. Nemá přitom vůbec žádnou úctu k jakýmkoli pravidlům hry kromě jakési taktické průchodnosti.

Zároveň je skutečný genius v otázce techniky. Babiš překračuje své soupeře o řád nejen svými neskutečnými finančními možnostmi, ale také naprostou profesionalitou managementu kampaně a osobní disciplípnou. Umí využít kvality marketingových profesionálů a nechává si dobře radit. Je inteligentní i co se týče vědomí vlastních deficitů a dokáže je vyrovnávat. On si může dovolit i ten absurdní nedostatek, že neumí psát na počítači, jak to o něm prozradila jeho vlastní mluvčí. Prostě si najde člověka, který mu zdařile formuluje věty a ještě mu to sám vlastními prsty na počítači napíše. Kdokoli jiný by se styděl. Jenže ten stud je právě při dosahování úspěchu zbytečnou zátěží.

Babiš ví, jací lidé mají jaké kvality a v čem mu mohou pomoci.

Babiš také ví, že musí tvrdě makat, že musí neustále vystupovat, komunikovat a že nesmí nic podcenit. Pochopil v maximální míře smysl a technickou stránku mediální komunikace. A s tím i veškeré možnosti manipulace.

Jeho základní konkurenční výhoda spočívá v tom, že nemá zábrany překračovat pravidla hry, protože automaticky předpokladá, že i ostatní je překračují. Proto si jako jediný člověk z byznysu dovolil koupit média a zároveň jít do politiky. Byla to odzbrojující drzost. A touto drzostí také všechny kolem sebe odzbrojil. Navíc dokázal, že velká část tzv. slušné společnosti ho nechá tohle všechno provozovat a nemá chuť si pálit prsty kritikou.

Síla médií

Babiš je přesvědčený, že ti, kdo vzývají hodnoty a morálku, jen předstírají a hrají komedii kvůli svému sebeobrazu. Zhruba u poloviny aktérů se příliš neplete. Babiš se totiž na pražské scéně etabloval díky formálně ušlechtilým vejlupkům, kteří omlouvali jeho synchronizovaný nástup do médií a do politiky. Díky nim pak Babiš účinně potlačil tu část společnosti, která jeho drzosti tolerovat odmítla. Dostal se k moci díky demoralizaci příslušníků politické a novinářské elity. Dokázal je prohlédnout a využil jejich zbabělost.

Nástrojem úspěchu Andreje Babiše jsou média. Poměrně silný kontingent jeho vlastních médií způsobuje jednak výrazné oslabení kritické diskuze (od toho má Lidové noviny, MF DNES a rádio Impuls) a pak jakýsi základní komunikační kanál směrem k masám voličů (bezplatný týdeník 5+2 a bezplatný deník Metro).

Hlavními komunikačními prostředky jsou však pro Babiše televize NOVA, Prima a bulvární deník Blesk. Přízeň těchto médií bylo Babišovým týmem velmi pečlivě zajištěná a právě tyto nejmasovější komunikační prostředky zmírnily a relativizovaly skandální povahu Babišových zjevných podvodů. U TV NOVA, jejíž vstřícnost je nejmarkantnější, jde o důsledek lhostejnosti a nezodpovědnosti amerických akcionářů a příchylnosti vedoucího zpravodajství Švehláka, který je v dobrých kontaktech s Babišovými lidmi. Švehlák se mimojiné zbavil dvou kriticky orientovaných novinářů – Emmy Smetana a Hanuše Hanslíka, aby mu nekomplikovali vztahy s hnutím ANO.

Pozadí televize Prima je více či méně temné a deník Blesk energetického magnáta Daniela Křetínského hrál probabišovskou notu zjevně na základě zákulisních dohod o neútočení. Energetický holding si nemůže dovolit válku s predátorem, který ovládá rezort financí, protože obchoduje na regulovaných trzích.

Zbytek českých médií má nízký masový zásah a obsluhuje vzdělanější menšiny. Venkova se s částečnou výjimkou České televize a Českého rozhlasu prakticky nedotknou.

Z tohoto výčtu je jasné, že volby nebyly férové. Soupeři neměli srovnatelné možnosti komunikovat s veřejností. Babiš se velmi důkladně postaral o to, aby měl naprostou převahu v těžkých zbraních. Oproti tomu je i twitterový účet Julius Šuman jen pouhou hračkou v rukách Davida, který vyrazil na Goliáše. Goliáš byl těžce raněn, ale jeho síla je zatím nezdolná.

Pochopení venkova

K mediální a komunikační síle přistupuje další prvek. Naprosto dokonalý a cynický kalkul s názory a potřebami české venkovské společnosti, která má nižší schopnost sbírat informace a má konzervativní životní návyky. Andrej Babiš v roce 2013 antikorupční rétorikou zlikvidoval pravici, ale v roce 2017 zlikvidoval naopak levici prezentací svého starostlivého opatrovnictví. Protože česká levice není založena na vznešených ideálech, nýbrž jen na hmatatelných hmotných požitcích, měl Babiš nekonečně dobrou příležitost zničit komunikačně mnohem slabší a málo akční sociální demokraty a komunisty.

Můžeme se rozhořčovat nad zaostalostí masového voliče, ale mnohem podstatnějším důvodem Babišova vítězství je absence takového protihráče, který by ovládal srovnatelné mediální zbraně, disponoval srovnatelnou finanční silou a navíc měl tak dokonalý management kampaně.

Z tohoto hlediska je třeba vidět vzestup ODS a Pirátů jako důkaz, že i s minimem finančních prostředků a s minimem komunikačních kanálů lze relativně uspět ve chvíli, kdy má strana orientaci na vyhraněnou voličskou skupinu. Totéž by šlo z technického hlediska říct i o SPD, ale cynismus a zločinnost Okamurova působení opravdu nedovoluje ani náznak pochvaly.

Shrnuto a podtrženo: Neideologický, ale všehoschopný univerzální populista Babiš převálcoval českou politickou scénu svým profesionálním marketingem a ohromnou komunikační a finanční silou, na kterou tady nikdo nemá.

Je to pro demokracii velmi špatná zpráva, ale je to také nová příležitost hledat nové cesty k obraně svobody. Tím prvním bitevním polem nebude nic menšího než právní stát, protože Babišova trestní kauza stále běží.

Dalším bitevním polem je u nás již tradičně téma kolaborace. Neboli kdo nás podrazí tím, že bude spolupracovat s hnutím ANO a tím bude legitimizovat mocenského predátora. Osud ČSSD a konkrétně Bohuslava Sobotky tu ovšem slouží jako odstrašující memento.

Jakmile vznikne nová vláda, nastupuje již fakticky nový režim. Druhá republika. Bude v ní méně možností a utáhnou se nám šrouby. O to více příležitostí pak budeme mít chovat se správně.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?