Putin: samolibá a ničivá politika má alternativu

Ruský prezident Vladimir Putin při vystoupení na závěrečné části diskuze klubu Valdaj okomentoval geopolitikou situaci ve světě.

Podle jeho slov, když se narušuje rovnováha ve světě a protlačují se zájmy, konflikty se stávají nepředpověditelnými, což vede k tvrdým střetům.

„Přitom žádný reálný mezinárodní problém se za takových podmínek a v takové situaci neřeší,“ řekl Putin. Dodal, že svobodu přitom získávají radikální elementy a extrémisté.

Jako příklad prezident ukázal na situaci na Blízkém východě.

„Místo toho, aby byla situace řešena na základě spolupráce, reálně zaútočit na terorismus a neimitovat boj s ním, někteří naši kolegové dělají vše, aby chaos v regionu se stal permanentním. Někomu do dnešního dne připadá, že tento chaos je možné řídit,“ prohlásil Putin.

Ruský lídr ale prohlásil, že existuje i alternativa pro tuhle politiku.

„Syrská zkušenost. Právě ta ukazuje, že tato samolibá a ničivá politika má alternativu. Rusko čelí teroristům spolu se zákonnou vládou Sýrie a s dalšími státy regionu. Jedná na základě mezinárodního práva,“ řekl Putin.

Podle jeho slov je pro Rusko „tyto pozitivní kroky“ dělat složité, jelikož v regionu existuje mnoho sporů.

„My ale máme trpělivost. S touto trpělivostí posuzujeme každý krok i slovo, pracujeme se všemi účastníky tohoto procesu, máme ohled na jejich zájmy. A naše úsilí, o jejichž výsledcích — ještě nedávno — kolegové pochybovali, řekněme to opatrně, dnes vytvářejí naději,“ řekl ruský prezident.


Není zde článek celý?