Rada bezpečnosti OSN: radikálové opouští Sýrii a Irák kvůli činnosti v jiných oblastech

Radikálové z teroristické skupiny IS se snaží opustit Sýrii a Irák, převádějí finanční prostředky do jiných regionů, zejména do Jihovýchodní Asie, oznámil předseda výboru Rady bezpečnosti OSN pro protiteroristické sankce Kairat Umarov.

„Zahraniční teroristé se snaží opustit Irák a Sýrii jako repatrianti vysídlených osob a vytvářejí nové hrozby světovému společenství,“ řekl Umarov ve středu na Jednání ředitelů tajných služeb, bezpečnostních a donucovacích orgánů zahraničních států, partnerů FSB Ruska, které probíhá v Krasnodaru.

S odvoláním na monitorovací skupiny výboru Rady bezpečnosti OSN pro sankce proti IS Umarov poznamenal, že tato organizace se snaží převést finanční prostředky ze Sýrie a Iráku do jiných regionů, aby se mohla připravit na pravděpodobnou vojenskou porážku v zóně konfliktu a pokračovat ve své činnosti v jiných světových regionech.

Umarov oznámil, že zahraniční teroristé se ve velkém počtu vracejí nebo přemisťují hlavně do Jihovýchodní Asie a usazují se na jejím území.

Umarov také řekl, že vyvolává obavy zbytečná přítomnost a potenciální posílení s IS spojených sil v Afghánistánu, což vytváří vážnou hrozbu bezpečnosti jak samotného Afghánistánu, tak i zemí v regionu, včetně Střední Asie.


Není zde článek celý?