Režimní novinář Petr Žantovský dostal od Zemana medaili Za zásluhy. Zaslouženě

Novinář Petr Žantovský obdržel od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání: medaili „Za zásluhy“.

O co se zasloužil, je jasné. Poté co s Václavem Klausem prodělal v roli jeho blízkého publicisty i poradce proměnu jeho orientace ze západu na východ, tak dnes podporuje všechny špatné vlastnosti Miloše Zemana. A odtud je už jen krok k jeho podpoře Andreje Babiše.

Tyto zásluhy při budování současného zemanovsko-babišovského režimu jsou patrné z jeho článků na Parlamentních listech. V tom posledním pan Žantovský „analyzoval“ volební výsledky, z nichž má přirozeně radost. Stejně jako třeba Jiří Ovčáček.

Svět podle Petra Žantovského je zvláštním způsobem ovčáčkovsky dětinský. Je přesně tak černobílý, jak to stále ve svých textech podsouvá lidem s odlišnými názory.

Hlavním terčem kritiky Petra Žantovského jsou média, která prý nenávidí Zemana a Babiše. Žantovský píše: „O co se většina médií, zejména těch tzv. mainstreamových, před volbami snažila? Snížit volební šance právě Babišovi. Proč to média a novináři činili, je zřejmé rovněž. Srdce (a nejspíše i peněženky) mnoha našich žurnalistů bijí dlouhodobě na straně subjektů, jako je TOP 09.“

Takhle to vidí pan Žantovský. A teď se podívejme, jaká jsou fakta:

Jistě, je tu stále pár médií, která se věnují kritice Miloše Zemana a Andreje Babiše. Ale opravdu nejde o „mainstream“. Jedná se o komunikační kanály různých vrstev městské inteligence a hodnotově ukotvených lidí, kteří zůstali věrní západní orientaci či demokratické pravici. Protože pan Žantovský z tohoto prostředí vyšel, tak tyto hlasy dobře slyší. Na rozdíl od většiny veřejnosti. Ta odebírá informace jinudy a jiné.

Média hlavního proudu této doby jsou totiž tato: TV NOVA, TV Prima, Blesk, MF DNES, Lidové noviny, rádio Impuls a bezplatné regionální noviny Metro a 5+2. K tomu je třeba přiřadit hodnotově neutrální, ale Zemanovi nakloněné regionální deníky VLM s jejich stále vysokým nákladem. Tato média zasahují většinu z té části společnosti, která odebírá vůbec nějaké mediální výstupy. Jejich zásah se pravidelně týká zhruba 5-6 milionu Čechů. Tato média nejsou programově ani liberální a ani antiliberální, ale především jsou různým způsobem cinknutá, takže neplní férově svoji informační roli a představují nejrůznější odstíny šedivého populismu.

Jako ideologický prapor antiliberálního mediálního proudu nyní slouží Parlamentní listy a televize Barrandov, které dokážou pod rouškou totální svobody vnutit lidem, co si mají myslet. Jsou to prostě média blízká Miloši Zemanovi a tím nyní plní i roli dalších spřízněných médií Andreje Babiše. Peroutka by se divil, jak dnes mohou hradní média vypadat.

Z hlediska zásahu voličů i počtu novinářů je toto dohromady hlavní proud českých médií a české žurnalistiky a výsledky voleb tento mediální stav přesně odrážejí. Petr Žantovský je spolu s Jaroslavem Pleslem a Janem Macháčkem jedním z nejvýraznějších vůdčích ideologů a novinářských hvězd Zemanova a Babišova režimu a jakousi hlavou současného mediálního mainstreamu. Proto dostal medaili. Za zásluhy o hradní žurnalistiku.

Takže je na místě zavolat: „Petře, proberte se! Právě jste u moci.“

Proti této gigantické hradbě režimních médií stojí roztříštěné ostrůvky (kdysi tak silné) liberální žurnalistiky. Vedle novinářů Economie a nebulvárních titulů CNC k ní patří zejména novináři, které babišovský mediální útok vytlačil z hlavních médií do nových nezávislých projektů. Stalo se to poté, co z České republiky odešly západní vydavatelské domy. Tím tady celý – Petrem Žantovským – tolik přeceňovaný vliv západu na naše média jednoduše skončil. A to ke škodě české veřejnosti z hlediska jejího práva na informace.

A pak to jsou také novináři veřejnoprávních médií, jejichž profil je až na pár výrazných a statečných osobností v podstatě nejasný. Zásah liberálních médií, díky nimž tu máme ještě stále jakousi zbytkovou pluralitu myšlení, je něco kolem dvou milionu čtenářů, diváků a uživatelů.

Veřejnoprávní média se přitom zmítají mezi snahou držet klasické standardy novinářské práce a poměrně těžkou rolí nestranného vystupování v době, kdy je nestrannost sama o sobě morálním dilematem a zavání kolaborací s antiliberálním politickým proudem. Ostatní média se z různých úhlů snaží o udržení svobodné novinářské práce a tím tedy i o naplnění ústavního práva na kritiku moci, ale jejich možnosti jsou velmi limitované a to – oproti chimérickým představám pana Žantovského o pytlích peněz u TOP 09 – především finančně.

Zase by se slušelo zavolat na pana Žantovského: „Petře, proberte se. Prachy má Babiš!“ A právě proto v takové míře ovlivňuje česká média. Dvě třetiny všeho, co proteče informačními kanály českých médií, má pod kontrolou Babiš. A ten zbytek ho stále dovádí k nepříčetnosti.

Petr Žantovský dostal medaili „Za zásluhy“ zaslouženě. Ve shodě se svým vědeckým zájmem o mediální manipulaci (napsal o tomto tématu disertační práci) se výrazně zasloužil o Zemanův a Babišův politický režim soustavnou manipulací, neboť vykresluje věci obvykle přesně opačně, než jak ve skutečnosti jsou.

Není překvapivé, že po tomto významném státním ocenění, kterého se dostalo kolegovi novináři Petru Žantovskému, nestojíme mezi gratulanty. Být státním novinářem není už léta v naší branži velká čest. Když politický publicista a novinář obdrží od mocensky aktivního státníka vyznamenání, tak je to stejné, jako když hodný pejsek dostane od páníčka piškot.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Není zde článek celý?