Rozděl a panuj. Pokleslá snaha Babišova impéria dotlačit ODS k vládě s ANO

Impérium Agrofertu přes povolební euforii zjišťuje, že nemá s kým vládnout. Roztříštěná sněmovna je pro vítězné hnutí ANO danajským darem, proto se začíná uchylovat k osvědčeným dezinformačním metodám. Používá firemní mašinérii k vytváření virtuální reality, kam patří i snaha dotlačit ODS do vlády s Andrejem Babišem.

Vše odstartovalo Babišovo prohlášení, že by jeho představám nejlépe vyhovovala dvojčlenná koalice s ODS, údajně kvůli její programové blízkosti. „S ODS máme 103 mandátů. Ze zkušeností, které jsem získal ve vládě, tak čím míň partnerů, tím lepší,“ uvedl šéf hnutí ANO pro Mladou frontu DNES.

Obrat ANO doleva

Ze zkušeností, které naopak získali Babišovi partneři, vyplývá, že na vládní spolupráci dojeli a málem skončili v politickém propadlišti. Oligarcha propagandisticky vykrádal všechny skutečné či domnělé úspěchy vlády, současně se vůči partnerům vymezoval, a zejména ČSSD nechal ostřelovat svými médii napojenými na „zdroje blízké vyšetřování“.

S programovou blízkostí jde rovněž o nedorozumění, jelikož hnutí ANO žádný reálný program nemá. Vydalo několik typů volebních dokumentů a knížek, které se vzájemně popírají. Je jisté, že si bude hledět hlavně svých zájmů a znovu si přisvojí to, co by prosadili jiní. Navíc se jeho voličský elektorát významně posunul doleva, protože k němu přeběhlo 560 tisíc voličů ČSSD a komunistů. K tomu musí přihlížet.

Jak by asi Andrej Babiš slyšel na úplné zrušení byrokratických nástrojů EET, kontrolních hlášení DPH, nebo výrazné snížení národních dotací a investičních pobídek soukromým firmám, tedy miliardových penězovodů proudících i do Agrofertu? Programový průnik s ODS se limitně blíží nule, a pozdní návrhy ANO kosmeticky upravit EET určitě nestačí.

Krvavé kompromisy

Nejpokleslejší styl žurnalistiky v duchu dávných praktik Rudého práva předvedla Mladá fronta DNES v článku „Krvavé kompromisy“ (24. 10. 2017). Autor se snaží navodit dojem, že „pro ANO by byla nejsnazší koalice ODS, ta ale vzdoruje“. Jako by mělo být pro někoho vně Agrofertu zajímavé, co je pro ANO nejsnazší.

Deník vytváří fantaskní konstrukci, že se uvnitř ODS nachází Babišova pátá kolona, která by byla ke spolupráci s ANO nakloněna. Plány jí však zhatil solidní úspěch ODS ve volbách, kdy se stala druhou nejsilnější stranou. „V ODS získal Fiala po volbách nálepku nedotknutelného. Přinejmenším zatím,“ nevzdává se Mladá fronta DNES.

Tato blíže neidentifikovatelná skupina prý vyčkává, jestli „ODS možná za dva tři měsíce mentálně do stadia koalice dospěje. Anebo se to také nikdy nestane,“ jak Mladé frontě DNES prozradil anonymní zdroj Agrofertu. Skutečným smyslem těchto absurdit je pokoušet se vrážet klíny dovnitř opoziční strany s cílem ji rozklížit a oslabit jejího předsedu Petra Fialu.

I když to bylo před volbami opakováno mnohokrát, jednoznačnou odpovědí je jednomyslné schválení strategie dalšího postupu novým pětadvacetičlenným klubem ODS. Vylučuje jakoukoli vládní spolupráci či toleranci vlády s účastí hnutí ANO. Totéž následně jednomyslně posvětila Výkonná rada ODS.

Rozděl a panuj

Je to obvyklá taktika „rozděl a panuj“, vytvářející mlhu názorově rozděleného oponenta, kterého je potřeba podobnými dezinformacemi znejišťovat, stejně jako jeho voliče. Nicméně se nedá podcenit, že spoluvytváří určité klima, které by mělo být o to víc varující pro všechny, kdo se nedobrovolně stávají jeho aktéry. Nejde totiž jen o destruktivní působení Babišových novinářů.

Lobbisté napojení na Agrofert současně rozesílají významným poslancům ODS esemesky s dotazy, co si myslí o koalici ODS a hnutí ANO. Pan Babiš je prý připravený na velké ústupky. Podlézavě zmiňují, že ODS má množství zkušeností a velmi kvalitních lidi, kteří by byli schopni „pohlídat“ Babiše. Efektivity tohoto „pohlídání“ jsme byli svědky v minulém volebním období, kde působili dva partneři hnutí ANO s většinou ministrů.

Odpovědnost hnutí ANO

Neplatí moralizující apel, že politici mají odpovědnost se dohodnout a respektovat vůli voličů. Voliči rozhodli tak, že opticky výrazný vítěz voleb nemá většinu a sedmdesát procent z nich hlasovalo proti jeho střetu zájmů, estébáctví a trestnímu stíhání. Zároveň si všechny svými výpady a kampaní poštval proti sobě. Nicméně mu byla do rukou vložena největší odpovědnost a je jen na něm, jak s ní naloží.

Asi jen těžko sežene podporu mezi těmi, které po celou dobu urážel a napadal, že jsou součástí „matrixu“, kvůli kterému vstoupil do politiky, a vůči němuž postavil svoji kampaň. Pokud dnes multimiliardáři „matrix“, ze kterého vzešel a za vlád ČSSD expandoval, najednou nevadí, svědčí to jen o jeho bezbřehém pokrytectví.

Asi těžko ji nalezne mezi těmi, kteří opakovaně dávali najevo, že do vlády nevstoupí s trestně stíhaným politikem s temnou podnikatelskou minulostí, který malé podnikatele považuje za zloděje a škodnou v revíru. Pokud by se nechali koupit, propadli by u svých voličů.

Druhý pokus bez Babiše?

Zatím neplatí ani strašák předčasných voleb. Designovaný premiér Babiš má první pokus, a když nevyjde, přijde na řadu dříve či později druhá šance. Nejspíš by ji dostalo znovu hnutí ANO, zřejmě s jiným premiérem, a tady už je prostor pro ty, kdo nevyloučili vládní koalici bez Andreje Babiše. Proti byli v takovém případě ODS, TOP 09 a STAN.

Samozřejmě, že by pro šéfa hnutí ANO nebyla vláda bez jeho přímé účasti v roli premiéra tolik komfortní a motivační, a znamenala by jeho osobní prohru. Je otázkou, jak by takový kabinet fungoval, protože by ho i v takovém případě řídil Andrej Babiš ze zákulisí, a jak dlouho by vydržel. Ale to už je jeho problém a jiný příběh.

V dnešní zjitřené atmosféře je podstatné nenabíhat na estébácké metody cukru a biče, jejichž hlavním cílem je oslabovat a rozkládat konkurenci, ať už bude ve vládě nebo v opozici. V tom je Babišovo impérium a jeho žoldáci mistrem nad mistry.

Není zde článek celý?