Rozzlobení a údiv: Norsko si postěžovalo na generálního tajemníka Rady Evropy

Norská vláda odeslala do Rady Evropy oficiální stížnost v souvislosti s komentáři o politice země, které na Facebooku zveřejnil generální tajemník Rady Evropy, bývalý norský ministr zahraničí a expředseda norské vlády Thorbjørn Jagland.

„Mnohé komentáře Thorbjørna Jaglanda o norské politice na Facebooku vyvolaly tak velké znepokojení ve vládním aparátu, že před dvěma týdny norské ministerstvo zahraničí odeslalo oficiální stížnost Radě Evropy,“ oznámila v úterý norská televizní a rozhlasová společnost NRK.

Na webu NRK je vysvětleno, že prakticky každodenní komentáře generálního tajemníka o norské politice, které napsal v poslední době, vyvolaly „rozzlobení a údiv“. Jako příklad NRK uvádí komentář Jaglanda, kde kritizuje Norsko za pasivní postoj k násilí policistů v Barceloně. Norské ministerstvo zahraničí však oznámilo, že tato informace neodpovídá skutečnosti.

Jagland tvrdil, že na MZV považují metody španělských policistů za vnitřní záležitost. Není to pravda a je to zavádějící ohledně toho, co bylo řečeno. Navíc jsme to hned na stránce Jaglanda okomentovali, abychom to vysvětlili,“ řekl NRK zástupce norského ministerstva zahraničí pro styk s veřejností Frode Andresen. Také potvrdil, že přes norské diplomaty ve Štrasburgu byla Radě Evropy předána oficiální stížnost.


Není zde článek celý?