Ruské ministerstvo obrany zhodnotilo úspěchy USA v boji s teroristy v Sýrii

Na Ministerstvu obrany RF odpověděli americkému novináři Michaelu Bohmovi na jeho slova o roli Spojených států v osvobození syrského území od teroristické skupiny Islámský stát.

„Chci Michaelu Bohmovi připomenout, že se ke 30. září 2015 po dvou letech boje mezinárodní koalice a USA proti ISIL nacházelo 90 % syrského území pod přímou, nebo nepřímou kontrolou ISIL,“ zdůraznil oficiální mluvčí rezortu Igor Konašenkov.

Podotkl, že vojenská „strategie“ USA tehdy spočívala v nečinném pozorování ofenzívy chalifátu, ozbrojení hrdlořezů pod zástěrkou pomoci „syrské opozici“ a odpočítávání dnů do svržení zákonité syrské vlády.

„Poté, co se od 30. září 2015 do boje proti ISIL zapojilo ruské letectvo, se zmenšilo chalifátem kontrolované území na méně než 10 %,“ dodal.

Podle Konašenkova nejsou na osvobozeném od IS území žádné stopy americké přítomnosti.

„A proto, když Michael Bohm tvrdí, že USA spolu s mezinárodní koalicí „osvobodily“ 90 % syrského území, měl by dodat, že ne od teroristů, ale spolu s nimi,“ uvedl mluvčí Ministerstva obrany.

Americký novinář Michael Bohm dříve na svém blogu na webu stanice Echo Moskvy napsal, že 90 % Sýrie a Iráku bylo osvobozeno od IS koalicí v čele s USA.


Není zde článek celý?