Rusko varovalo USA, že na provokace odpoví

Moskva varovala Washington o možnosti odvetných kroků na provokativní akce proti jejím diplomatickým objektům v USA, prohlásil ve středu náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov.

Velvyslanectví RF ve Washingtonu dříve oznámilo, že USA mu odevzdaly archiv dříve zavřeného generálního konzulátu v San Francisku, v rozporu s mezinárodními normami však ruské straně nedovolily, aby ho z budovy odvezla samostatně.

„Chtěl bych říci, že neustálé provokativní kroky a způsoby, jichž užívá americká strana v této choulostivé sféře, nás přivádějí k myšlence, že je připravena na to, že podobné akce jsou přípustné také vůči jejím konzulárním a diplomatickým ústavům,“ řekl Rjabkov novinářům.

„Nepoužíváme jich, protože máme jiný vztah k základům diplomatických a konzulárních vztahů, mezinárodní právo však připouští přímou vzájemnost, zrcadlové jednání v případě, když je země vystavena podobného druhu nepřijatelným a nepřátelským akcím. Po podobných akcích získává právo odpovědět naprosto stejně“, zdůraznil Rjabkov.

Podle jeho slov „varuje Moskva americkou stranu, že se na podobné nezapomíná“.


Není zde článek celý?