Ruský velvyslanec uvedl příklad úspěšné spolupráce Moskvy a Washingtonu

Rusko a USA úspěšně spolupracují ve vesmíru, je třeba vzít tento model za vzor při budování vztahů mezi oběma zeměmi, prohlásil velvyslanec RF v USA Anatolij Antonov na prezentaci filmu Saljut-7.

Film Saljut-7 režiséra Klima Šipenka o hrdinském činu sovětských kosmonautů byl ukázán v rámci světové premiéry na ruském velvyslanectví v Washingtonu v pátek.

Antonov připomenul, že se ruští kosmonauti a američtí astronauti zabývají dnes společnými výzkumy, „riskují své životy a spoléhají jedni na druhé.“ To je model, jehož musíme využít při budování vážných a kladných dlouhodobých vztahů mezi našimi zeměmi,“ podotkl diplomat.

Základem námětu filmu o událostech z roku 1985 je případ, který se přihodil stanicí Saljut-7, která létala tehdy na oběžné dráze v bezpilotním režimu.

Přestala nečekaně odpovídat na signály ze Střediska pro řízení letů. Pád stanice mohl způsobit velkou tragedii s lidskými oběťmi. Aby byly zjištěny příčiny havárie a zabráněno katastrofě, bylo třeba poslat na oběžnou dráhu lidi, avšak se nikdy předtím nespojili kosmonauti s neovladatelným objektem ve vesmíru. Promítání filmu začne 12. října.


Není zde článek celý?