Ruští vědci vizualizovali Homo sapiens, kteří žili před 30 tisíci lety. Video

Vědci Institutu etnologie a antropologie RAV za podpory Všeruského festivalu vědy Nauka 0+ a studia Visual Science provedli rekonstrukci zevnějšku pradávných lidí ze Sungiru, zástupců Homo sapiens, žijících před 30 tisíci lety.

Vizualizace byla provedena na základě lebek dvou dětí — 10 a 13 let, nalezených v hrobu v Sungiru, a předchozích rekonstrukcí zevnějšku lidí z osady.

V současné době je Sungir považován za nejsevernější předhistorickou osadu Homo sapiens v Evropě. Archeologové zahájili provádění vykopávek ve Vladimirské oblasti v roce 1956. Podle názoru odborníků byl Sungir sezónním loveckým táborem.

Na místě bývalé osady bylo objeveno více než 800 tisíc předmětů kultury a denní potřeby, vyrobených většinou z mamutích kostí a klů, z kamene a ze zubů polární lišky. Byly nalezeny i ozdoby a dekorativní předměty: korále, přívěsky, zoomorfické figurky, rytiny. Oděvy lidí ze Sungiru je možné považovat za start do historie oblečení akrktického typu.

Počítačové modelování zevnějšku obyvatel Sungiru se provádělo pomocí moderních technologií rekonstrukce obličeje a také na základě údajů laserového skanování a vysoce přesné fotografie lebek z pohřebiště.


Není zde článek celý?