Sebere Pavel Fischer hlasy potřebné pro porážku Zemana?

Když už to vypadalo, že se čeká hlavně na to, jestli na prezidenta bude kandidovat ještě senátor Jaroslav Kubera (ODS), objevilo se najednou jméno Pavla Fischera. Vzbudilo to u lidí, kterým přijde jinak jako vhodný kandidát, občas rozpaky. Daly by se asi shrnout do věty, že by byl dobrý, ale je příliš dobrý a mohl by sebrat hlasy profesoru Drahošovi, protože někoho jiného, než je Drahoš, Zeman převálcuje.

Předpovídat při tolika kandidátech a specificích Zemana a českého voliče jak se bude všechno vyvíjet po druhém kole, je ale poněkud alchymie.

Pavel Fischer mý výhodu i nevýhodu v tom, že ho vlastně širší „masy“ neznají. Stoupenci Václava Havla by měli být spokojeni. V letech 1997-1998 byl Fischer zástupce mluvčího prezidenta, 2003 -2010 velvyslancem ČR ve Francii a Monaku, je nositel řádu Čestné legie a kdysi pracoval jako dělník geofyzikálního průzkumu a pak učitel francouzštiny. Pro veřejnost to zase není žádné vykřičené jméno. Pro zemanovce by byl nesporně podezřelý a hradní hnojomety (rozuměj Ovčáček a spol.) z něj vyrobí příslušníka pražského kavárenského elitního světa raz dva.

Všechno komplikuje to druhé kolo. Jaksi automaticky se předpokládá, že bude a že do něj postoupí Zeman a pak ještě někdo.  Ten druhý v pořadí by na sebe mohl kromě jasných stoupenců stáhnout i protestní hlasy lidí, kteří zkousnou cokoli, jen když to nebude současný obyvatel hradních prostor, kterého mají plné zuby a chtějí se ho zbavit. Jde o to, jestli to bude stačit.

Nesmíme zaměňovat popularitu politika s jeho volebními preferencemi. Zeman se sice zase po poklesu dostal na 51 procent, ale to ještě neznamená, že jsou to lidé, kteří půjdou v tomto počtu volit a že ti, co půjdou, dají hlas právě Zemanovi. Záleží spíše na pevném jádru jeho příznivců.

Podle průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas (uskutečnil se od 14. do 28. srpna a odpovídalo na něj 1011 lidí), vypadá rozložení preferencí tak, že by v prvním kole dostal Zeman 28, 1 procent, Drahoš 13,0, Horáček 12, 4, Kubera 2,6, Hilšer 1,4, Kulhánek 1,3 procenta. 40,1 procent lidí si není jisto, jak by volilo. Fischer v tomto průzkumu samozřejmě ještě nefiguruje.

Prvního kola voleb by se podle průzkumu určitě zúčastnilo 67 procent dotázaných, přičemž u lidí s vysokoškolským vzděláním by to bylo 79 procent, u voličů se základním vzděláním 57 procent. Zemana by volili hlavně důchodci, manuálně pracující a lidé s nižším vzděláním a ti, kteří dnes volí ANO, ČSSD a KSČM. Zafunguje tady spíše to, že lidem s nižším vzděláním se nechce moc chodit volit – a to ještě dvakrát za sebou – nebo fakt, že třeba voliči komunistů jsou ohledně „docházky“ ukáznění?

Faktorů ve hře je mnoho, včetně pověstného počasí a Zemanova údajně železného zdraví. Záleží taky na výsledku voleb do Sněmovny a jak se Zeman bude chovat ve své roli při jmenování nové vlády. Po prvním kole se ti, co nepostoupí, také nějak vysloví k tomu, jestli podporují někoho z těch dvou, co pokračují. Zeman v každém případě už kandiduje naposled a druhý v pořadí může být za pár let dalším sokem a pobyt ve funkci hlavy státu kandidáta zvýhodňuje.

Zatím jsme ve stadiu emocí, kdy je každá praktická rada drahá a máme k dispozici zcela protikladné argumenty, jak se zachovat.

Není zde článek celý?