Sobotka: Babiš lže, šidí stát na daních a podvádí. Premiérem být nemůže

Předseda vlády se nečekaně ostře ohradil proti tendencím Andreje Babiše stát se jeho nástupcem. Podle Bohuslava Sobotky člověk, který podvádí s evropskými dotacemi nebo daněmi, nemůže být premiérem České republiky. Přestože Sobotka seděl přes tři roky s miliardářem ve vládě, vymezuje se proti němu až nyní, ve chvíli, kdy už je zřejmě pozdě.

„Člověk, který šidí stát na daních, podvádí s evropskými dotacemi a neustále lže, nemůže být předsedou vlády. V Česku ani jinde v Evropě,“ napsal premiér na Twitter jako reakci na rozhovor Babiše pro deník Právo, ve kterém majitel hnutí ANO zmínil svou touhu stát se předsedou vlády. Poté by podle svých slov byl ochoten odejít z politiky a fungovat jen jako podnikatel.

Sobotkovo varování ovšem přichází velmi pozdě. Premiér se celou dobu fungování Babiše na ministerstvu financí oligarchy bál a je jako předseda jedné z koaličních stran je spoluzodpovědný za jeho mocenský vzestup.

Místo siláckých řečí, které nyní Sobotka používá při komunikaci na sociálních sítích, by měl nyní premiér zpytovat svědomí a vymýšlet, jak pomoci Lubomíru Zaorálkovi s předvolební kampaní, kterou skutečně nelze postavit na tezích typu – my jsme mu čtyři roky pomáhali, ale teď vám ukážeme, že je zlo, abychom s ním mohli na další čtyři roky vládnout.

Pokud je Bohuslav Sobotka přesvědčen, že Babiš kradl na daních, měl do jako šéfa státní kasy odvolat už dávno, a ne až v okamžiku, kdy se mu to nejvíc hodilo, protože mohl plynule vstoupit do předvolební kampaně. Je pozitivní, že se premiér konečně probral, ale taky může být pěkně pozdě. Volby jsou za necelé dva týdny.

Není zde článek celý?