Starostové chtějí zrušit Účtenkovku. Bojí se zneužití osobních dat

Účtenková loterie vzbuzuje velkou vlnu odporu. Naposledy se proti ní vymezilo hnutí Starostové a nezávislí, které podalo Úřadu pro ochranu osobních údajů podnět k zastavení Účtenkovky. Podle vyjádření lídra STAN Jana Farského, se jedná o porušení zákona o ochraně osobních údajů.

Na podání návrhu na předběžné opatření upozornil Farský na svém twitterovém profilu. Problémem je podle něj především fakt, že na účtence je podle zákona nutno uvádět daňové identifikační číslo. U fyzických osob se jedná o rodné číslo, které by se nemělo dostat do rukou nepovolaných osob.

Farský také upozorňuje, že fyzické osoby, které platí daň z přidané hodnoty, nedaly žádným způsobem souhlas k tomu, aby s jejich osobními údaji bylo takto nakládáno. „Suma údajů požadovaná ministerstvem je naprosto neadekvátní vzhledem k účelu loterie,“ stojí v podnětu pro Úřad pro ochranu osobních údajů.

S Účtenkovkou nesouhlasí také Občanská demokratická strana a vyzývá občany, aby se do ní nezapojovali. „Vyzýváme občany, aby se této udavačské loterie neúčastnili. Jedná se o další nástroj, který podporuje udávání podnikatelů a ničení zdravého ekonomického prostředí v České republice,“ říká Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS.

„Z kapes daňových poplatníků půjde ročně na výhry a provoz této udavačské hry více než 110 milionů korun, což je například roční rozpočet více než 10 malých obcí. My všichni tak přispějeme na zvrácenou zábavu ministerstva financí, které si evidentně přeje návrat do socialistických dob,“ dodává.

Není zde článek celý?