Stovka ordinací zřejmě trvale zavře. Lékařům se nelíbí EET a eRecepty

Až 200 tisíc pacientů by mohlo být bez svého obvodního lékaře. O uzavření ordinací totiž vážně uvažuje 100 lékařů. Důvodem je byrokratická zátěž. Konkrétně povinnost vydávat elektronické recepty a dále povinnost zapojit se do systému Elektronické evidence tržeb.

Povinnost vydávat elektronické recepty platí od ledna 2018, EET pro lékaře pak od března 2018. Novinky vadí především starším lékařům na venkově a malých městech. Dosud část z nich pracuje bez připojení k internetu. To si nyní musejí zavádět. Do EET budou od března evidovat každou přijatou korunu v hotovosti. „Běžný lékař není schopen si elektronický recept v ordinaci zprovoznit,“ řekl České televizi praktický lékař Roman Houska.

Důvodem pro zavedení eReceptu má být ochrana před falšováním klasických receptů, mají mít výhodu pro pacienty, v některých případech, například u chronicky nemocných, může lékař zaslat recept elektronicky, aniž by pacient musel do ordinace.

Pro pacienty totiž kromě papíru s receptem přibude možnost nechat si ho poslat SMS, mailem nebo zobrazit v aplikaci. Při výpadku elektřiny bude možné stále vystavit recept papírový. Ty se ale zatím do elektronického systému nedostanou, po kritice lékárníků ministerstvo zavrhlo, že by je v lékárně přepisovali do počítače.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů, provoz vyjde na 100 tisíc korun měsíčně.

Není zde článek celý?