Strnadova společnost CSG vyvezla zbraně do embargovaného Ázerbájdžánu

Privilegovaný český zbrojař a přítel prezidenta Zemana Jaroslav Strnad | FOTO: ČTK

Znepokojivé informace o vývozu těžké zbrojní techniky z České republiky do embargovaných zemí se potvrzují. Téma v českých médiích nedávno otevřel americký server Real Clear Defence, citující z investigativní reportáže bulharského deníku Trud.

Podle Trudu poskytoval autoritativní ázerbájdžánský režim diplomatickou ochranu pro letecký reexport zbraní a další vojenské techniky i do válečných zón na Blízkém východě, včetně Islámského státu. Náklad přepravovaný civilními aerolinkami nelze kontrolovat.

V této souvislosti byly zmíněny firmy Real Trade Praha a MSM Group ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) největšího tuzemského zbrojaře Jaroslava Strnada. Ázerbájdžánská vláda se ohradila, že jde o dílo arménské propagandy.

Zbraně z CSG na propagačním videu

Jak ale uvedly Hospodářské noviny (26. 9. 2017), ázerbájdžánské armádní propagační video potvrdilo, že disponuje novými raketomety RM-70 a samohybnými houfnicemi Dana-M1 dodanými z České republiky společností MSM Group ze Strnadova holdingu CSG. Její zástupci se ohradili, že vždy postupují v souladu s domácími i mezinárodními předpisy. Blíže se však vyjádřit odmítli.

„Konkrétní obchodní případy zpravidla nekomentujeme jak z důvodu ochrany obchodního tajemství, tak z důvodu ustanovení o mlčenlivosti ve smlouvách s našimi partnery a zákazníky,“ uvedl pouze mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Samotný fakt, že armádní technika byla dodána do Ázerbájdžánu z České republiky, je velmi problematický. Vztahy Ázerbájdžánu a sousední Arménie jsou napjaté od války o Náhorní Karabach z počátku devadesátých let, která si vyžádala 30 tisíc obětí, přičemž hranice obou zemí jsou stále neklidné. Přestřelky si před dvěma lety vyžádaly životy dvou set vojáků z obou stran.

Ázerbájdžán v čele s prezidentem Ilhamem Alijevem je navíc zemí, která tvrdě postupuje proti kritikům režimu a nesnese demokratická měřítka. V této souvislosti zní podivně prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který letos na jaře kritizoval české úřady, že zbytečně komplikují vývoz zbraní i do tzv. bezpečných zemí. Na to podle něj doplácejí tuzemské zbrojovky. Učinil tak při návštěvě firmy Excalibur Army náležející do holdingu Jaroslava Strnada, s nímž ho pojí nadstandardní vztahy.

„Je třeba odstranit byrokratické překážky,“ prohlásil tehdy český prezident. „Vždy se najde někdo, kdo se obává následného reexportu zbraní do rizikových států. Do toho už nám nic není. To je věc těchto zemí.“

Embargo na vývoz do Ázerbájdžánu

Nyní se Zemanova slova až zlověstně naplňují a prezident se dostává do rozporu s pozicí vlády. Evropská unie totiž vyhlásila na vývoz zbraní do Ázerbájdžánu i Arménie z důvodu zostřených vztahů embargo, které většina členských zemí dodržuje. Česká republika se k němu oficiálně přihlásila také. Proto vyvolalo ve vládě zjištění, že Ázerbájdžán vlastní české zbraně, velké pozdvižení.

Česká republika má přísnou legislativu na vývoz zbrojní techniky, minimalizující export mimo legální okruh bezpečných zemí. K jejímu exportu je nutný souhlas ministerstev vnitra, zahraničních věcí a obrany. Následně takový obchod povoluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Žádný z těchto resortů netuší, jak je možné, že se Strnadovy zbraně octly v embargovaném Ázerbájdžánu. Případem se už intenzivně zabývají nejen české úřady, ale i zpravodajské služby.

„Ministerstvo obrany se v posledních letech nevyjadřovalo k žádnému vývozu armádního materiálu do Ázerbájdžánu. Nevíme tedy, jak se tam zmiňovaná technika mohla dostat,“ tvrdí ministerstvo obrany. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček o tom, že se tuzemské zbraně objevily v Ázerbájdžánu, neví.

Podobně pro Hospodářské noviny reagovalo i ministerstvo zahraničních věcí. Česko podle něj „v minulých letech nevydalo ani jedno povolení na vývoz smrtícího vojenského materiálu“ do této země. „Nejsme si vědomi toho, jakým způsobem mohly být zmiňované celky modernizovaných houfnic Dana-M1 a raketometů RM-70 do Ázerbájdžánu dodány.“

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová mimoděk deníku potvrdila, že skupina CSG ne vždy postupuje dostatečně transparentně. „Česko v letech 2016 a 2017 některé licence na export modernizovaných houfnic Dana-M1 a raketometů RM-70 zamítlo a současně notifikovalo zamítnutí partnerským zemím EU.“

Práce pro zpravodajské služby

Podle ázerbájdžánské agentury Trend se česká armádní technika objevila na rozsáhlém vojenském cvičení, které se za účasti 15 tisíc vojáků konaly v Ázerbájdžánu 18. až 22. září. Informaci potvrdilo místní ministerstvo obrany.

„Ázerbájdžán získal nové dělostřelecké zařízení z Česka. Samohybná děla české výroby Dana byla dodána do Ázerbájdžánu a zapojila se do rozsáhlých manévrů za účasti nejrůznějších druhů vojsk,“ sdělila agentura Trend.

Mediální zástupce MSM Group Ivan Rudolf se brání, že obchod proběhl řádným způsobem. „Vyvezli jsme systémy Dana-M1 a raketomety RM-70 na základě řádných licencí a obchodních smluv do Izraele.“ Dodávka prý směřovala do izraelské firmy Elbit.

Jestli bylo součástí smlouvy, že společnost techniku může dál předprodat do jiných zemí, neprozradil. V této souvislosti však stojí za zmínku, že se tyto informace částečně kryjí se zjištěním deníku Trud. Ten získal dokumenty potvrzující obchod českých firem s Ázerbájdžánem. Zmiňuje konkrétní příklady, kdy čtrnáct letů podnikly civilní aerolinky Silk Way v prosinci 2015 z Ostravy, každý se 40 tunami zboží. Do Ázerbájdžánu letěly stroje přes izraelskou Ovdu, kde byla dvouhodinová zastávka.

Přes Ovdu vedlo i pět letů v letošním roce pro izraelskou zbrojovku Elbit, kdy se přepravovaly houfnice a raketomety. Ještě podivnější byl let pro pražskou firmu Real Trade a izraelskou zbrojovku Elbit z Brna přes Tel Aviv do Bratislavy a Ázerbájdžánu s Tatrami T-815, rovněž vyrobenými ve Strnadově holdingu.

Kdo a jak oklamal ministerstvo zahraničí?

Kauze houfnic Dana se věnovali i Reportéři ČT (2. 10. 2017), kteří zjišťovali, kdo a jak udělal fintu, aby oklamal ministerstvo zahraničí, protože to jejich vývoz zamítlo. Navíc každý, kdo chce exportovat zbraně, musí prokázat, že konečný uživatel není ze země, kde je embargo na dovoz zbraní. Jak tedy celý obchod proběhl?

Ministerstvo zahraničí přiznalo, že do Ázerbájdžánu povolilo pouze vývoz nesmrtícího technik, podvozky vozů Tatra, kam cestovaly přes Izrael. Pozoruhodné však je, že stejnou cestu absolvoval palebná číst houfnic Dana, která dostala povolení od slovenské vlády povolení k exportu ne přímo do Ázerbájdžánu, ale do papírově bezpečného Izraele.

Reportéři ČT se domnívají, že v Izraeli se setkaly obě části houfnice, jak podvozek, tak věž s dělem. A odtud mohly putovat do Ázerbájdžánu. Podle expertů, kteří se pohybují v obchodu se zbraněmi, měla dodávku houfnic z Izraele do Ázerbájdžánu dokončit izraelská zbrojařská firma Elbit Systems.

Otázka tedy zní, zda nebyla izraelská firma prostředníkem v byznysu, který měl od počátku jiného konečného příjemce, embargovaného v zemích Evropské unie. Všechny známé indicie tomu napovídají.

Skupina CSG se v současné době potýká s dalšími problémy s kriminálním pozadím. V červenci oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, že obžalovalo čtyři bývalé vysoce postavené pracovníky resortu obrany kvůli podezření z nevýhodného odprodeje nepotřebného armádního majetku, který skončil hluboko pod cenou ve Strnadových firmách. Dva z těchto bývalých manažerů dnes pro CSG pracují.

To není vše. Prvoionstanční soud v Hradci Králové nedávno rozhodl ve věci rekonstrukce Hotelu Bohemia Chrudim, který v té době patřil investorovi stavby, firmě HOMA holding z CSG. Soud uložil dvěma společnostem, včetně HOMA holding, peněžité tresty, a pěti obžalovaným manažerům těchto společností uložil podmíněné tresty kvůli dotačnímu podvodu.

Pokud se potvrdí nezákonnost obchodu s těžkou armádní technikou do embargovaného Ázerbájdžánu, byla by to další špatná zpráva nejen pro Strnadovu skupinu CSG, dnes nejvýznamnějšího dodavatele ministerstva obrany, ale i pro věrohodnost České republiky.

Není zde článek celý?