Studie: Obří větrné elektrárny v Atlantiku by mohly napájet celý svět

Nový výzkumný dokument směle naznačuje, že jedna monumentální plovoucí větrná farma v severním Atlantiku by mohla teoreticky napájet celou naší civilizaci.    

„V zimě by větrné elektrárny v severním Atlantiku mohly poskytnout dostatečnou energii, aby vyhovovaly všem současným potřebám civilizace,“ uvádí se ve zprávě vypracované vědeckou pracovnicí z oblasti atmosféry Annou Possnerovou a klimatologem Kenem Caldierem, která byla zveřejněna v protokolu Národní akademie věd.

Dokonce i v relativně letním klimatu by horní geofyzikální limit stálé větrné energie v samotném severním Atlantiku mohl být dostatečný k zásobování veškeré elektřiny v Evropě,“ píše se ve zprávě.

Studie použila počítačové modely, které porovnávaly celkový výkon obrovských větrných elektráren na pevnině v Kansasu s potenciálním výstupem ekvivalentní větrné farmy, která by plavala v Atlantickém oceánu. Na pobřežních zařízeních každá turbína oslabuje potenciál výroby energie z každé další turbíny po větru v jevu zvaném „stín větru“.

Studie zjistila, že taková gigantická větrná farma může v zimě využívat nízkotlaké systémy, které efektivněji kombinují horní atmosférické větry s větrem na hladině a vytvářejí vyšší výnosy ve větrných elektrárnách.

„Zjistili jsme, že obří větrné elektrárny na oceánech jsou schopny využít velkou energii větrů v celé atmosféře, zatímco pobřežní větrné elektrárny zůstávají omezeny větrnými zdroji,“ uvedla spoluautorka Anna Possnerová.

„Výroba větrných elektráren na některých oceánských plochách může překročit výrobu elektřiny na zemi o faktor, o tři, nebo více „využitím mnohem většího množství atmosférické kinetické energie přenášené směrem dolů nad oceány, než je to možné na zemi.“

Charlie Zender, fyzik na Kalifornské univerzitě, ocenil tento teoretický potenciální výzkum, ale uvedl, že „význam pro energetickou politiku je nízký,“ kvůli extrémně vysokým nákladům na výstavbu, provoz a údržbu plovoucích větrných elektráren.

„Zatímco žádné větrné farmy na hluboké vodě v komerčním měřítku ještě neexistují, naše výsledky naznačují, že takové technologie, pokud by se staly technicky a ekonomicky proveditelné, by mohly potenciálně poskytnout energii pro celou civilizaci,“ uzavírá studie.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Earthtechling.com)

Není zde článek celý?