Sýrie: Šokující fotografie hladovějícího nemluvně ukazuje děsivý rozsah potravinové krize

Potyčky mezi místními vzbouřeneckými jednotkami a keťasení s potravinami vedly k výraznému zhoršení už tak těžké krize.

Lékaři a aktivisté uvádějí, že nedostatek potravin je tak vážný, že v místních klinikách a polních nemocnicích jsou desítky případů podvyživených dětí. Matky jsou neschopny kojit nově narozené děti, protože jsou samy podvyživené, a kojenecké mléko v prášku není v podstatě nikde k dispozici.

„Dnes čelí východní Ghouta nejhorší formě zločinnosti,“ řekl aktivista Raed Srewel. „Tisíce dětí jsou v nebezpečí a jestliže nevznikne k řešení tohoto problému žádné mezinárodní hnutí nebo iniciativa OSN, důsledky budou nesmírně závažné a Ghouta se stane humanitární katastrofou.“

Východní Ghouta je jednou ze „zón deeskalace“ vyjednaných Ruskem a Tureckem k snížení násilí v Sýrii. Avšak Asadova vláda dál udržuje město v obklíčení.

Asadova vláda omezuje přístup humanitární pomoci od mezinárodních organizací a od OSN a v důsledku potyček mezi zesvářenými vzbouřenci je nyní obtížnější posílat pomoc. V důsledku nedostatku potravin vznikl místní černý trh, který provozují neskrupulózní obchodníci, což zhoršuje utrpení civilistů a způsobuje, že základní potraviny jsou nepřijatelné drahé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?