Teroristé IS se zmocnili dvou vesnic v Kirkúku

Bojovníci skupiny Islámský stát (v RF je zakázána) se zmocnili v pondělí večer dvou vesnic severozápadně iráckého Kirkúku, oznámila televizní stanice As-Sumariya.

Obsazené vesnice leží nedaleko trasy, která spojuje Kirkúk s hlavním městem kurdské autonomie Arbílem. Místní obyvatele z těchto osad uprchli.

Jak podotýká televizní stanice, uchvácení těchto vesnic Islámským státem bylo pro obyvatelstvo zcela nečekané. Podle názoru řady expertů dotázaných masmédií využili radikálové konfliktu mezi kurdskými ozbrojenými oddíly pešmerga, které odpovídají za bezpečnost v této provincii, a iráckou armádou.

Iráčtí vojáci a také šiitští domobranci z vládní organizace al-Hažd aš-Šaabi obnovili včera kontrolu nad řadou klíčových ropných a plynových objektů v provincii, vojenskou základnou, a také administrativním střediskem provincie — městem Kirkúkem, aniž by přitom narazili na odpor ze strany oddílů pešmerga. Konflikt mezi Bagdádem a kurdskou autonomií kolem statusu provincie se vyostřil po referendu o nezávislosti, které uspořádali Kurdové 25. září bez souhlasu iráckých úřadů.


Není zde článek celý?