Turecko vystoupilo za rozdělení teroristů a umírněné opozice v Idlibu

Ankara trvá na rozdělení teroristů a umírněné opozice v syrském Idlibu, oznámil v úterý turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu.

„Bombardování (v Idlibu) a vraždy civilistů, kteří nemají nic společného s teroristy, to není správné. Pro nás všechny jsou teroristi hrozbou. Ale musí existovat správná strategie v boji s terorismem. Pokud jsou na jednom místě teroristé a civilisté nebo umírněná opozice, je nutné jejich rozdělení, nelze bombardovat všechny s cílem likvidace teroristů, je zapotřebí precizní práce. Je potřeba politické rozhodnutí. Jestli k němu nedojde, jak dlouho bude trvat tato konfrontace?“ řekl Cavusoglu v rozhovoru pro agenturu Anadola.

Podle něj bylo toto téma projednáváno během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Ankaře minulý týden.

„Idlib je nyní klíčovým regionem v Sýrii. Pro zajištění jeho bezpečnosti jsme v Astaně vytvořili čtvrtou deeskalační zónu. Ale to nestačí. Musí pracovat všichni společně, aby nedocházelo k chybám a provokacím, budou tam působit pozorovatelé z RF, Íránu a Turecka. Aby mohla začít jednání, musíme ukončit bojové akce. Jsme připraveni udělat vše pro dodávky humanitární pomoci do regionu,“ poznamenal turecký ministr.

Dodal, že Turecko trvá na vyhnání ze syrského Afrinu sil samoobrany syrských Kurdů, které Ankara považuje za teroristickou organizaci spojenou se zakázanou v zemi Stranou kurdských pracujících.


Není zde článek celý?