Účtenkovka: Kdo neudává, okrádá rodinu

Ministr financí Ivan Pilný propaguje loterii Účtenkovka. | FOTO: mfcr.cz

V neděli odstartovala Účtenkovka, loterie organizovaná státem (respektive ministerstvem financí). K účasti potřebujete jen los, což je účtenka z jakékoli pokladny EET.

Nakupující občany to má motivovat, aby vystavení účtenky při každém nákupu důsledně požadovali. Jen tohle a nic jiného je smyslem Účtenkovky. Loterie se tak stává nadstavbou EET ‒ nástroje buzerace drobných živnostníků a podnikatelů, který před časem prosadil Andrej Babiš.

Na první pohled to vypadá chvályhodně. Obchodníci musejí EET účtenky podle zákona tak jako tak vystavovat a díky Účtenkovce z téhle povinnosti budou něco mít i nakupující. Získají šanci vyhrát milion korun nebo auto. Tohle je základní legenda, kterou se nám ministerstvo financí (stát) snaží namluvit. Pomaleji myslící lidí to spolknou i s navijákem, aniž by si uvědomili několik zásadních faktů.

Účtenkovka má totiž občany přimět k udavačství, bonzáctví, práskačství… Sami si doplňte výraz, kterým to nejlépe označit. „Nevystavil vám prodavač účtenku? Nejen, že se pokouší okrást stát na daních, ale ještě vás okradl o los zdarma, na který jste mohli vyhrát. Jděte a udejte ho!“ říkají vlastně organizátoři Účtenkovky. Tohle je prostě šílené.

Účtenkovka se z nás snaží vychovat národ deseti milionů kontrolorů EET, respektive „oznamovatelů“. Probudit v nás ty nejhorší a nejnižší pudy: zištnost, závist a udavačství. V pozadí se navíc krčí třídní nenávist jako z padesátých let minulého století. Účtenkovka totiž vychází ze zvrhlé premisy, že všichni drobní podnikatelé kradou. Podle logiky autorů jsou malí živnostníci paraziti. A konkurencí velkých firem, kterou je třeba zničit s pomocí EET a „uvědomělých občanů“. Každý z nás by se měl podle téhle logiky stát podobným práskačem, jako býval agent Bureš.

Účtenkovka se přitom potýká se skoro až neuvěřitelnými problémy. Musíte do ní třeba zadat DIČ firmy, u které jste si něco nakoupili. Pokud ale nakupujete u živnostníka, a ne firmy, tak je DIČ jeho rodné číslo, takže podle zákona vlastně neoprávněně nakládáte s cizími osobními daty.

Účtenkovka se navíc pokouší šmírovat své uživatele – příslušná aplikace ve vašem mobilu totiž požaduje přístup k číslům, na která voláte. Sbírá data o tom, co nakupujete, za co utrácíte.

V médiích se objevil i případ majitelky knihkupectví, která se kvůli cizí chybě při zadávání čísla účtenky do slosování ocitla v podezření, že neeviduje účty. Neoprávněně, EET měla. Ale Účtenkovka z ní prostě vyrobila porušovatelku zákona a automaticky na ni poslala kontrolu z finančáku. „Ani nechci pomýšlet, co bude Účtenkovka chtít po příštím updatu ‒ rodné jméno matky, chorobopis či vzorek stolice?“ citoval Seznam jednoho z rozhořčených uživatelů na Twitteru.

A že můžete něco vyhrát? Ano, ale organizátoři Účtenkovky vám už neřeknou, že to zaplatíte z vlastní kapsy. Ceny se totiž hradí z daní. Je to tedy asi stejná demogogie, jako kdyby vám před Vánocemi rodiče řekli: „Za své peníze si kup dárek a hezky si ho zabal. Pak si kup stromeček, dárek si pod něj sám dej, a až ho rozbalíš, hraj překvapeného!“ Zrůdné uvažování! Copak to nikomu nedochází?

Není zde článek celý?