Ukrajina prohlásila, že Turecko bude ostřeji kontrolovat lodě, které připlouvají na Krym

Generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko se domluvil s Ankarou na zesílení kontroly tureckých lodí, které připlouvají do přístavů Krymu, prohlásila jeho tisková mluvčí Larisa Sarganová.

Podle slov Sarganové po návštěvě Lucenka v Ankaře obchodní a průmyslová komora Turecka odeslala všem subjektům vykonávající námořní dopravu dopis, kde jsou turecké přístavy, námořní agenti, operátoři a majitelé lodí informováni, že do Turecka se nevpouštějí „lodě, které přijíždějí z krymského regionu do jejích přístavů“. Sarganová také promluvila o zavedení tvrdého systému kontroly, která počítá s možností poprosit od lodí dokumenty o vyplutí z posledního přístavu a zápisky z palubního deníku.

„Nejen to, vedení přístavu musí dostávat písemné vyjádření ve formě: „Tímto prohlašujeme a potvrzujeme, že poslední bod odplutí této lodě, která se vrací do našeho přístavu, nebyl krymský přístav a nesměřuje z tohoto přístavu do krymského,“ cituje Sarganová části z dopisu.

Předpokládá se, že tyto podmínky se budou týkat všech lodí. Jak zmínila Sarganová, pokud se tato pravidla budou dodržovat, „turecké přístavní orgány budou moci ovlivňovat na všechny lodě bez výjimky, které směřují přes Bospor“.


Není zde článek celý?