USA vrátily ruským diplomatům archiv generálního konzulátu v San Francisku

USA odevzdaly ruskému velvyslanectví ve Washingtonu archiv jimi nedávno zavřeného generálního konzulátu RF v San Francisku, oznámila ruská diplomatická mise.

„Americké úřady nám dosud neposkytly přístup do budovy generálního konzulátu Ruska v San Francisku, který byl na jejich rozhodnutí zavřen od 2. září, pro odvezení konzulárního archivu. Místo toho archiv samy zabalily a odvezly do Washingtonu. Udělaly to přes četné protesty MZV RF a velvyslanectví (RF v USA)“, praví se v prohlášení na webu diplomatické mise na Facebooku.

Na velvyslanectví připomenuli, že konzulární archivy a dokumenty jsou „nedotknutelné v jakékoli době a nezávisle na to, kde se nacházejí“. „Americká strana svými akcemi ještě jednou hrubě porušila patřičné body Vídeňské konvence o konzulárních vztazích a dvoustranné konzulární konvence“, podotýká se v prohlášení.

„Pohrdavý postoj oficiálního Washingtonu k mezinárodnímu právu, k našim diplomatickým a konzulárním objektům a majetku dělá možným analogické zacházení se zastupitelstvími USA v Rusku. Podle zásady vzájemnosti, na níž se zakládají diplomatické vztahy“, varovali na ruském velvyslanectví.


Není zde článek celý?