V americkém systému protiraketové obrany našli slabá místa

Sloupkaři War on the Rocks Ankit Panda a Vipin Narang zhodnotili efektivitu amerického pozemního systému protiraketové obrany na úseku letové fáze. Publikace odborníků je přístupná na webových stránkách WR.

Rakety pozemního systému PRO byly vyzkoušeny 18krát, z toho 10 zkoušek bylo úspěšných. Tato okolnost dává možnost ohodnotit efektivitu pozemního systému na 56 procent.

Minulý týden prezident USA Donald Trump během svého vystoupení v show Seana Hannityho na televizním kanálu Fox News uvedl, že Spojené státy mají protirakety schopné sestřelit rakety protivníka v 97 procentech případů. V tomto případě měl vládce Bílého domu, jak uvádějí experti, na mysli pozemní systémy PRO na úseku letové fáze.

Sloupkaři War on the Rocks Ankit Panda a Vipin Narang nesouhlasí s Trumpovým hodnocením možností amerických systémů PRO.

V současné době je k ochraně USA používáno 36 komplexů pozemního systému PRO na úseku letové fáze, které se nacházejí na základnách Fort Greeley (Aljaška) a Vandenberg (Kalifornie). Pravděpodobnost zachycení jedné protivníkovy rakety na 97 procent odpovídá odpálení čtyř amerických protiraket (vzhledem k efektivitě každé z nich na 56 procent). Panda a Narang však uvádějí, že Trump v hovoru o efektivitě amerického systému PRO neměl na mysli odpálení čtyř, ale pouze jedné protirakety.

Odborníci zdůrazňují, že USA musí zvýšit počet komplexů pozemních systémů PRO. Dokonce i když země použije 36 protiraket jako odpověď na devět severokorejských mezikontinentálních balistických raket, zůstává pravděpodobnost na úrovni tří procent, že rakety KLDR dosáhnou cíle na území Severní Ameriky.


Není zde článek celý?