V Bělehradu označili slova ministerstva zahraničí o rusko-srbských vztazích za hloupost

První vicepremiér a srbský ministr zahraničních věcí Ivica Dačić označil slova zástupce amerického ministra zahraničí o tom, že nemá Bělehrad sedět na dvou židlích mezi Ruskem a Západem, za hloupost a poznamenal, že vedení republiky samo určí status Rusko-srbského humanitárního centra.

Zástupce amerického ministra zahraničních věcí pro záležitosti Evropy a Euroasie Hoyt Brian Yee na setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem minulé úterý vyjádřil znepokojení z vlivu Ruska v Balkánském regionu a ze spolupráce Bělehradu a Moskvy. Předtím vyzval oficiální Bělehrad, aby neseděl na dvou židlích a balancoval mezi Ruskem a Západem a také se přísně vyjádřil proti poskytnutí diplomatického statusu Rusko-srbskému humanitárnímu centru ve městě Niš.

„Vše to jsou hlouposti. Myslím si, že někteří lidé včetně zástupce ministerstva zahraničí, se moc dívali na Válku světů a naučnou fantastiku… Srbsko obecně nezajímají cizí židle, nemáme dvě židle, máme jen jednu a tou je Srbsko,“ uvádí se ve videu s prohlášením Dačiće, které uvedla informační agentura Taňug.

Zástupce premiéra republiky dodal, že otázku statusu Rusko-srbského humanitárního centra nemá řešit USA nebo Rusko, ale vedení Srbska. „Je tam pět Srbů, čtyři Rusové a jeden pes. Jestli je tohle to, čeho se musí Amerika bát, tak se tento svět skutečně dostal do svého protikladu,“ poznamenal ministr zahraničních věcí.

Upřesnil, že mnohé mezinárodní struktury mají v Srbsku určitý status podle Vídeňské úmluvy, ale v souvislosti s pracovníky humanitárního centra v Niš se podle jeho slov nikdy nemluvilo jako o diplomatech, ale pouze jako o personálu diplomatické mise.


Není zde článek celý?