V Kremlu okomentovali návrh Zemana o Krymu

Vyjádření prezidenta Česka Miloše Zemana o možnosti kompenzace, kterou by Ukrajina mohla získat za Krym od Ruska, v Moskvě vyhodnocují jako část celoevropské diskuze, řekl žurnalistům tiskový mluvčí prezidenta Ruska Dmitrij Peskov.

Dříve český prezident Miloš Zeman oznámil, že pokusy o vrácení Krymu Ukrajině by vedly k válce v Evropě, ale Kyjev by se mohl pokusit získat od Ruska kompenzaci za poloostrov. Zdůraznil, že připojení Krymu k Rusku je uskutečněným faktem a podle něj je možné se v případě dialogu mezi Kyjevem a Moskvou „zamyslet nad kompenzací za Krym, finanční kompenzací nebo kompenzací ve formě dodávek ropy a plynu.

Vyjádření Zemana vyzvala znepokojení ze strany oficiálních orgánů a jednotlivých politiků Ukrajiny. Kromě toho členové horní komory českého parlamentu ve svém vyjádření označili slova Zemana za „legitimizaci agrese“, vyzvali přitom prezidenta respektovat zahraniční politiku země.

„Jedná se o, řekněme, vnitřní evropskou diskuzi. My samozřejmě respektujeme evropského politika Zemana, který má velkou autoritu. On má, jak vy víte, dávné dobré vztahy s prezidentem Putinem, to zaprvé. Zadruhé: ano, my sledujeme vnitropolitickou diskuzi, která v tomto spojení probíhá, a všimli jsme si i nedávného prohlášení prezidenta Zemana,“ řekl Peskov.


Není zde článek celý?