V Pentagonu okomentovali problémy s F-35 ohrožujícími lety

Zástupci amerického válečného letectva prohlásili, že piloti nejmodernější stíhačky-bombardéru F-35 i nadále informují o příznacích, jež mohou svědčit o nedostatku kyslíku nebezpečném pro lety. Informuje o tom Air Force s odkazem na mluvčího Pentagonu Joe DellaVedovu.

DellaVedova nazval incidenty s piloty F-35 „fyziologickými epizodami.“ Vyšetřování ale nedokázalo zjistit, souvisí-li tyto incidenty s hypoxií (poklesem hladiny kysličníku uhličitého v krvi), s dekompresní chorobou, dehydratací, nedostatkem spánku nebo únavou.

Vojáci předtím hlásili prudký růst „fyziologických epizod,“ jež spočívaly v závratích, píchání v prstech a dezorientaci. V letech 2006-2016 informovali letci o deseti podobných případech, ale pouze za jeden rok 2017 byl zaregistrován stejný počet. K pěti případům došlo na základně Luke v Arizoně v květnu a červnu, po čemž bylo přijato rozhodnutí o pozastavení letů F-35. Speciálně sestavená komise nedokázala zjistit příčiny nevolnosti a lety byly znovu povoleny. Od té doby bylo zaregistrováni minimálně pět případů vzniků u pilotů problémů ve vzduchu.

Všem letcům se podařilo přistát, avšak, jak řekl mluvčí válečného letectva USA Mark Graff, podobné incidenty mohou být reálnou hrozbou. Podle Joe DellaVedovy si tyto incidenty vyžadují vážný přístup k monitoringu zdravotního stavu letců a k modernizaci F-35.


Není zde článek celý?