V Radě federace okomentovali zmenšení ruské skupiny v Sýrii

Zmenšení ruské skupiny v Sýrii je možné při vycházení z rozvoje situace v SAR, kdy už je 95 % území země kontrolováno syrskou armádou, oznámil RIA Novosti bývalý předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost senátor Viktor Ozerov.

V Moskvě se projednává varianta zmenšení ruské skupiny v Sýrii, zároveň v zemi zůstane vojenská policie, vojenští poradci a síly nutné pro ochranu objektů v Hmeimimu a Tartusu, hlavně systémy protiraketové obrany, uvedly dříve noviny Kommersant s odvoláním na vojensko-diplomatické zdroje. V Kremlu novinám sdělili, že podobná rozhodnutí se neavizují, ale na ministerstvu obrany oznámili, že takové plány nejsou.

„Taková varianta rozvoje událostí je možná, ale definitivní rozhodnutí tady dělá prezident, který samostatně v souladu s usnesením Rady federace určuje množství zbraní, vojenské techniky a lidí v SAR a vychází u toho z úkolů, které má Rusko v Sýrii, a objektivně z vývoje situace,“ řekl Ozerov.

Připomněl, že když Rada federace dávala povolení na použití ozbrojených sil RF v Sýrii, tak byla většina území této země kontrolována bojovníky, zatímco nyní je v souladu s informacemi ministerstva obrany pod kontrolou syrských ozbrojených sil a právo chránících orgánů 95 % území SAR.

„Rusko neplánovalo zůstávat v Sýrii nekonečně dlouho. Kromě toho představuje jakákoli vojenská operace doplňkové náklady ministerstva obrany a tedy i celé Ruské federace,“ řekl senátor.

Pokud zmenšení ruské skupiny v Sýrii proběhne, tak bude tento krok podle Ozerova zaměřen také na zesílení autority syrských ozbrojených sil a jejich odpovědnosti.


Není zde článek celý?