V USA zjistili, kdo nechal na oběžné dráze nejvíce odpadu

Spojené státy jsou na prvním místě v objemu vesmírného odpadu, zanechaného na oběžné dráze kolem Země, píše Buisness Insider.

V blízkém vesmíru létá více než 14 tisíc fragmentů, pocházejících ze znehodnocených družic, vesmírných stanic a raket. Každý den se počet úlomků zvyšuje. Může za to činnost tří největších vesmírných velmocí, uvádí se v článku.

Vycházejíce z veřejných zdrojů, novináři Buisness Insider spočítali, kolik odpadu zanechali na oběžné dráze přední hráči. Ukázalo se, že odpovědnost za většinu „odpadu“ nesou Spojené státy — na jejich účtu je 3999 velkých úlomků. Rusko zaostává za hlavním „špindírou“ o 38 konvenčních jednotek vesmírného odpadu.

Na třetím místě je Čína, která zanechala 3475 fragmentů odpadu. Autoři tvrdí, že jejich většina vznikla následkem pokusů s protidružicovými zbraněmi v roce 2007.

Odborníci upozorňují, že stoupání počtu úlomků může vést ke „ Kesslerovu syndromu“ — tak se nazývá hypotetická situace, kdy kvůli kontaminaci blízkého vesmíru nebude možné využívat oběžnou dráhu kolem Země k umísťování vesmírných přístrojů.


Není zde článek celý?