Ve Spojeném království bude sledování „krajně pravicové propagandy“ trestáno až 15 lety vězení

Oi bruv, you got ya loicense for that crimetink?

Oi bruv, you got ya loicense for that crimetink?

Autor: Charlie Nash

Obyvatelé Spojeného království mohou v budoucnu čelit za opakované prohlížení „krajně pravicové propagandy“ či „teroristických materiálů“ na webu až 15 letům odnětí svobody.

Podle britského levicového listu Guardian „se nová horní hranice trestu 15 let odnětí svobody bude vztahovat také na teroristy, kteří zveřejní informace o příslušnících ozbrojených sil, policie a zpravodajských složek za účelem přípravy teroristických činů“, zatímco „zpřísnění zákona upravujícího prohlížení teroristických materiálů je součástí přehodnocení celé vládní protiteroristické strategie po sérii stále četnějších teroristických útoků v zemi.“

Uživatelé, kteří se na ilegální obsah podívají jenom jednou omylem nebo ze zvědavosti, nebudou stíháni a zákon má také prý obsahovat ustanovení na ochranu novinářů, akademiků a „dalších lidí s legitimními důvody ke sledování takovýchto materiálů“.

„Chci zajistit, aby ti, kteří na internetu sledují ohavné teroristické materiály, jako jsou džihádistické webové stránky, krajně pravicová propaganda a návody na výrobu bomb, v plném rozsahu čelili právním postihům svého chování,“ prohlásila britská ministryně vnitra Amber Ruddová. „V současnosti je v našich zákonech mezera, protože nepostihují materiály sledované a streamované online bez toho, aby je bylo třeba stáhnout a uložit.“

„Tento způsob přístup k online materiálům určeným ke zločinným účelům je dnes využíván stále častěji, především na extrémistických webech nebo u videí,“ pokračovala.

Ruddová i premiérka Theresa Mayová dlouhodobě usilují o omezení volnosti a cenzuru internetu.

Když se Ruddové nedávno ptali, proč chce znemožnit užívání aplikací poskytujících elektronického zašifrování, ukázalo se, že nerozumí tomu, jak tento nástroj funguje – ministryně však nonšalantně odvětila, že „v těchto věcech je velice snadné člověka nachytat“. (inteligenční podobnost s Kačkou „Au au“ „My víme, co je biomasa!“ Jacques je čistě náhodná, pozn. DP)

„Budeme se tomu ze všech sil snažit porozumět, jak to funguje. Necháme si poradit od ostatních. Zdá se mi ale, jako by se na každého, kdo se pokusí o legislativní úpravu nové oblasti, automaticky snesla vlna kritiky a výsměchu,“ ohradila se. „Nemusím rozumět tomu, jak to přesně technicky funguje, abych pochopila, jak tato možnost zašifrování pomáhá zločincům. Spolu s tajnými službami budeme hledat nejlepší způsob boje s těmito hrozbami.“

Zpráva UK To Imprison People Who View Online ‘Far-Right Propaganda’ For Up To 15 Years vyšla na stránkách Breitbart.com 3. října 2017.

Není zde článek celý?