Ve volební místnosti na Zbraslavi byla nezapečetěná urna, hlásí mezinárodní pozorovatelé

Některá média přinesla v minulých dnech zprávu o incidentu v pražské volební místnosti ve škole Vladislava Vančury na Zbraslavi. Uvádělo se v ní, že v pátek 20. října členové volební komise zavolali policii na osoby, které v místnosti fotografovaly a o kterých se domnívali, že neoprávněně fotí přítomné voliče. Přivolaní policisté však zjistili, že o žádné protizákonné jednání nejde a že fotografujícími jsou oficiální mezinárodní pozorovatele voleb, konkrétně tým složený z občanů Ukrajiny a Ruské federace. Že tomu tak skutečně je, si u svého nadřízeného orgánu na místě ověřil i předseda volební komise.

Podobných týmů se toho dne po Praze pohybovalo asi patnáct a potvrzení, že mohou v Česku monitorovat průběh voleb a dokonce i natáčet sčítání hlasů, obdržely přímo od Státní volební komise. Mezinárodní pozorovatelské týmy tak měly právo konat svou práci v kterékoli volební místnosti podle vlastního výběru.

Pokud by ale šlo jen o tohle a celý incident spočíval jen v tom, že si členové volební komise spletli mezinárodní pozorovatele s všetečnými občany, kteří si fotí své sousedy u urny, bylo by to docela úsměvné a vcelku nic by se nedělo. Ve skutečnosti šlo o něco mnohem závažnějšího.

Pozorovatelé totiž nefotili voliče, nýbrž urnu. A to nezapečetěnou urnu. Dokumentovali bezprecedentní skutečnost, že volební urna v místnosti není zapečetěna. Příslušnou fotografii FORUM 24 obdrželo ke zveřejnění.

Redakci se také povedlo získat exkluzivní přímé svědectví pozorovatelského týmu. Jméno pozorovatelky z pochopitelných důvodů neuvádíme, přestože redakce je samozřejmě zná. Tlumočnice a členka mezinárodního týmu mimo jiné uvedla, že ani incident s domnělým neoprávněných fotografováním se neodehrál tak mírumilovně, jak líčí ostatní média.

Členové volební komise nás obstoupili a požadovali smazání fotografií pod záminkou, že na snímcích jsou i voliči,“ sdělila redakci FORUM 24. „Když jsme to odmítli, byli jsme vytlačeni do vedlejší místnosti, kde jsme museli setrvat uzamčeni až do příchodu policie. Jednu z pozorovatelek přitom tlačili na zeď.“

Vyjít a pokračovat v práci jim dovolili až po příjezdu policie a poté, co bylo všechno vyjasněno. A teprve potom volební komise – podle vyjádření pozorovatelů – urnu konečně zapečetila. Urna tedy v místnosti stála zcela nezajištěna zhruba šest hodin.

„Neuvěřitelná laxnost volební komise v této záležitosti mě šokovala,“ dodala k tomu členka rusko-ukrajinského pozorovatelského týmu. V Rusku podle ní sice k falšování voleb bohužel dochází, ale tohle by podle jejího názoru nebylo možné ani v Ruské federaci. U nás v Česku jsme, zdá se, lepší. Volně přístupnou nezapečetěnou urnu zkrátka mají jen na Zbraslavi.

Není zde článek celý?