Vědci: k roku 2047 budou pětina starších Evropanů invalidé

Každá čtvrtá starší žena a každý šestý starší muž, kteří žijí na území Evropské unie, budou k polovině století invalidní nebo budou mít chronické nemoci, stojí v článku, který byl publikován v magazínu BMJ Open.

„My jsme ukázali, že podíl invalidů mezi staršími lidmi bude zůstávat na vysoké úrovni dokonce i v tom případě, pokud průměrná délka života silně vyroste. To vše ukazuje na nezbytnost zavedení celého komplexu opatření, které je nutné realizovat, aby byl těm lidem ulehčen život, jelikož současná infrastruktura pro to jasně nebude dostatečná,“ píše Sergej Ščerbov z Ruské akademie národního hospodářství a státní služby při prezidentovi Ruské federace v Moskvě a jeho kolegové.

Podle prognózy demografů bude přibližně 21 % evropských babiček invalidních uprostřed 21. století, ten samý problém se dotkne 17 % mužů ve věku od 65 let a více. Co je zajímavé, podíl podobných lidí bude přibližně stejný ve všech 26 zemích, nehledě na velké rozdíly v kultuře, úrovni zdravotnictví a ekonomice.

Co je nejdůležitější, žádné vylepšování ochrany zdraví neozdraví starší Evropany: podle výsledků vědců, podíl invalidů mezi staršími lidmi bude zůstávat stejný, jako je dnes, nebo bude dokonce v některých zemích růst, například v Británii. To všechno, jak si myslí vědci, hovoří o tom, že vlády EU se musejí postarat o vypracování komplexu opatření na ochranu této ohrožené kategorie lidí.


Není zde článek celý?