Veterán Alfy: tragédie v Las Vegas má minimálně dva důvody

Obětí masové střelby v Las Vegas se stalo více než 50 lidí, více než 200 bylo zraněno. Veterán zvláštního protiteroristického útvaru Alfa Sergej Gončarov v pořadu rádia Sputnik vysvětlil svůj názor na tragédii.

Ke střelbě došlo v neděli večer místního času na hudebním festivalu, který se konal v Las Vegas mezi letištěm a hotelem-kasinem Mandalay Bay. Více než 50 osob zahynulo a více než 200 bylo zraněno. Podle policejních údajů střílel 64-letý Stephen Paddock, který byl poté zlikvidován bezpečnostními orgány.

Střelba byla vedena ze 32. poschodí hotelu. Ve chvíli střelby byly na koncertě na otevřeném prostranství desetitisíce lidí. Co se týče počtu obětí, je to největší případ střelby v USA.

Na Velvyslanectví RF v USA prohlásili, že nemají k dispozici údaje o krajanech, kteří by se mohli stát obětí střelby. V Rosturismu uvedli, že v Las Vegas se nyní nachází asi 50 ruských turistů.

Prezident mezinárodní asociace veteránů zvláštního protiteroristického útvaru Alfa, člen Veřejné komory Ruské federace Sergej Gončarov v pořadu rádia Sputnik vyjádřil názor, že události, podobné tragédii v Las Vegas, mají minimálně dva důvody.

Pokud se nepletu, v Americe je šest nebo sedm speciálních služeb, zabývajících se bezpečností země a jejích občanů. Myslím si, že mezi nimi není potřebná koordinace — a Američané to sami přiznávají. Další věc: to množství zbraní, jak evidovaných, tak i neevidovaných, které mají Američané v rukách, vede k tomu, že stále dochází k těmto tragédiím. Několikrát se v kongresu hovořilo o otázce zesílení kontroly prodeje zbraní, ale zbrojní lobby a, jak oni říkají, „demokracie to neumožňuje udělat“. To je problém Ameriky,“ uvedl Sergej Gončarov.

Podle jeho slov hraje svou roli i konkurence mezi zvláštními službami.

„Každá zvláštní služba si o sobě myslí, že je pupkem země, snaží se jako první informovat prezidenta o tom, co ví. To samozřejmě škodí společné práci. A ty tragédie, k nimž dochází, dokazují, že tento problém tam existuje,“ domnívá se Sergej Gončarov.


Není zde článek celý?