Více než 1 milión Evropanů chce zakázat pesticid od Monsanta

Aktivisté Greepeace představili EU petici, kterou podepsalo více než 1,3 miliónu lidí a vyzývají blok, aby zakázal kontroverzní herbicidní látku od nadnárodní společnosti Monsanto zvanou glyfosát, o němž panují obavy, že je karcinogenní.

Petice byla předána Evropské komisi, která minulý měsíc doporučila, aby byla licence glyfosátu prodloužena na příští desetiletí. V úterý však výkonný orgán Evropské unie navrhl, aby byla licence prodloužena na dobu pěti až sedmi let, zatímco se zkoumá, zda chemická látka způsobuje rakovinu.

A v poněkud protichůdném kroku v tentýž den, Evropský parlament schválil nezávazné usnesení požadující zákaz glyfosátu v roce 2022.

Údaje o karcinogenních vlastnostech chemické látky pocházejí ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2015, která odhalila, že glyfosát je „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“.

Tyto závěry však byly v rozporu s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a Evropskou agenturou pro chemické látky, přičemž obě agentury uvádějí, že glyfosát pravděpodobně u lidí rakovinu nezpůsobuje.

Ve středu 28 členských států hlasovalo, zda se má obnovit licence nebo ne. Poslanci Evropského parlamentu uvedli, že licence by měla být obnovena, ale pouze na dobu pěti let a kritizovali návrh komise s tím, že „nezajišťuje vysokou úroveň ochrany zdraví lidí, zvířat a životního prostředí a selhala v zásadách obezřetnosti,“ píše tisková agentura AFP.

Poslanci také požádali o ukončení používání chemikálie v blízkosti veřejných parků a hřišť.

V rozhovoru pro reportéry po předání petice komisi, ředitel Greenpeace Jorgo Riss řekl, že „první krok je, aby Evropská unie opět glyfosát neschválila.“

„To by znamenalo fakticky zákaz glyfosátu v Evropě,“ dodal.

Nicméně, ne každý s Rissem souhlasí. Graeme Taylor z Evropské asociace pro ochranu plodin řekl: „Je škoda, že poslanci Evropského parlamentu se nechávají ovlivňovat nevládními organizacemi, které tvrdí, že zastupují veřejné mínění, ale představují pouze nepřátelství vůči průmyslu a znepokojivější nepřátelství vůči vědě.“

Společnost Monsanto uvedla, že glyfosát splňuje nebo překračuje všechny požadavky k úplnému obnovení podle evropského práva a regulace a uvedla, že postup obnovy je v mnoha ohledech unášen populismem.

Nicméně, nedávno zveřejněné dokumenty „Monsanto Papers“ odhalily, že tento gigant manipuloval studie a zaměřil své úsilí, aby dostal vědce, média a vlády na svou stranu za pomocí řady bezohledných metod.

(RT/ svobodnenoviny.eu)

Není zde článek celý?