VIDEO: Bitky o máslo nedokládají jeho nedostatek, ale inteligenci oněch rváčů

Video, které se na konci minulého týdne objevilo na internetu, a na němž se nedočkaví zákazníci supermarketu Albert téměř porvou o máslo, je smutným důkazem současné situace u nás. Vůbec však nejde o to, že by zmíněné potraviny byl nedostatek, ale záběry dokládají pouze to, jak jednoduché je mezi lidmi vyvolat hysterii.

Je sice pravda, že máslo je dnes mnohem dražší, než jsme zvyklí a mnozí se bojí, jak budou muset na Vánoce omezovat počet pečeného cukroví, ale to je hloupost. I kdyby se cena másla vyšplhala na magických 70 korun, před čímž varují už i někteří jeho výrobci, stále není důvod k hysterii.

Tu ovšem s chutí přiživují média i někteří politici a mezi občany tak vytvářejí zbytečný problém, který při bližším ohledání nestojí za řeč. Pokud si totiž každý uvědomí, kolik v reálu spotřebuje másla například za měsíc, zjistí, že se bez této komodity zcela bez problémů obejde a pokud ho bude potřebovat, finančně ho to nezruinuje.

Když však zaúřadují noviny a televize, může se klidně stát, že se některým lidem začne zdát „máselná situace“ nesnesitelnou a musí se začít chovat zcela nekontrolovaně, což právě dokazuje ono zpopularizované video.

Lidé se zde neperou o máslo, protože nelze sehnat, ale z důvodu slevy. Ta na některé jedince působí zcela magicky. I nepotřebné věci jsou totiž potřebné, když se koupí v akci. Jinak ovšem není žádný problém máslo sehnat, byť je dražší a běžně se jeho cena pohybuje kolem 56 korun.

Nyní se však možná zablýská na lepší časy a zbytečná panika kolem zdražení zboží, které nepotřebujeme ke každodennímu fungování, zmizí. S odvážným krokem, kterým si znepřátelil obchodní řetězce totiž přišel muž, který je skutečně stále předsedou vlády, Bohuslav Sobotka.

Premiér chce vědět, zda náhodou přemrštěné ceny nezpůsobují právě obchodníci, kterým se báječně hodí současný mediální humbuk a na něj navázaná lidská touha mít doma máslo, ačkoliv by si ho jindy nekoupili.

Řetězce se rozčilují a tím přikrmují spekulace, že ono s tou cenou zase nemusí být tak zle. To však ukáže až čas. Do té doby by bylo dobré si uvědomit, že nemá cenu se prát o potravinu jen proto, že je na pár dní zlevněna třeba o deset korun.

Průměrná spotřeba másla na jednoho člověka a rok je 22 kostek. To znamená, že při zdražení o desetikorunu bychom ročně „prohýřili“ 220 korun navíc. Není to dobrá cena za zachování důstojnosti, kterou bychom měli mít i při nakupování?

Není zde článek celý?