VIDEO: Jedním z důvodů odchodu Teličky z ANO je Babišova vstřícnost k Zemanovi

Europoslanec Pavel Telička nastínil své důvody k odchodu z hnutí ANO. Jedním z hlavních je vztah Andreje Babiše k Miloši Zemanovi a postoj ANO k nasazení vlastního kandidáta do prezidentských voleb. Zároveň se Telička s exministrem financí neztotožňuje v přístupu k dalšímu fungování České republiky v Evropské unii.

Telička podle svých slov nechce nabíjet politickým konkurentům hnutí ANO a vstupovat týden před volbami do kampaně. Proto nechtěl říct konkrétní důvody svého rozporu s Andrejem Babiše.

Telička uvedl, že se s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet. Europoslanec získal dojem, že se hnutí ANO odklání od programu, za který on byl zvolen do EP. S lídrem ANO se však liší nejen v pohledu na další evropskou integraci a na zavedení eura v Česku

Jako důležitý rozpor tak Telička uvedl svůj nesouhlas s přístupem Babiše a jeho hnutí k otázce hlavy státu. „Jeden z podstatných důvodů je Babišova vstřícnost k Zemanovi. ANO se stále nevyjádřilo, zda postaví svého kandidáta. Účinkování pana prezidenta vyžaduje jasné stanovisko, které hnutí nevyjádřilo a já ano,“ řekl častý kritik Miloše Zemana.

Telička se také vyjádřil k trestnímu stíhání Andreje Babiše kvůli možnému dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě. „Pokud by byl obviněn a já bych poté přišel, že odcházím z ANO, tomu jsem se chtěl vyhnout. Jsou tady některé věci, které je třeba dovysvětlit a budou důvodem vyšetřování,“ vysvětlil Telička. Babišovo obvinění však prý není klíčovým důvodem k jeho odchodu z ANO.

Telička chce nadále naplňovat program hnutí z evropských voleb v roce 2014. Novinářům dnes řekl, že nemá ani signály z vedení frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), v níž zasedají europoslanci za ANO, že by se měl vzdát funkce místopředsedy Evropského parlamentu.

Není zde článek celý?