Zahraniční experti posoudili americké vměšování do voleb v cizích zemích

Zahraniční experti poskytli agentuře Sputnik komentář k výsledkům sociologického průzkumu francouzské sociologické společnosti IFop, jež ukázaly, že přes 40 procent obyvatel Francie, Německa a Polska se domnívá, že Spojené státy, a nikoliv Rusko se vměšují do voleb v cizích zemích.

Podle argentinského analytika Atilia Boróna výsledky průzkumu „zklamaly“ a ukazují, že v evropské společnosti existuje „značná úroveň dezinformace“ o tom, jaké procesy probíhají ve světě.

„Od konce druhé světové války až po dnešní den se Spojené státy bezesporu nejčastěji vměšovaly do záležitostí cizích zemí. To, že si to uvědomuje pouze 40 procent dotázaných, svědčí o znepokojivé úrovni dezinformace, která panuje ve společnosti, a možná dokonce o infantilitě politického povědomí, což je velmi znepokojivé,“ uvedl expert.

Podle něj Evropané by měli být mnohem informovanější. „Domníval jsem se, že alespoň dvě třetiny Evropanů si uvědomuje, jakou roli USA hrají ve světové politice,“ dodal Borón agentuře.

Ve své řadě německý expert, bývalý předseda oddělení pro televizní a rozhlasové společnosti SRN jedné z největších odborových organizací v Německu ver.di Friedhelm Klinkhammer je přesvědčen, že „transatlantický vliv na volby do Spolkového sněmu byl bezesporu přítomný“.

Další německý analytik, politolog a odborník na USA Martin Thunert z Heidelbergského centra pro výzkum Ameriky se domnívá, že situace, kdy různé skupiny spojené společnými zájmy podporují ve volbách určité kandidáty a agitují proti jiným, „představuje normální proces v pluralitní společnosti“. Podle něj v tomto případě vliv by neměl být přirovnáván k manipulacím.

Expert přitom dodal, že nedokáže zcela vysvětlit výsledky průzkumu, podle kterého většina dotázaných Evropanů se domnívá, že Američané jsou schopni manipulovat volbami.

„Nedokážu to zcela pochopit, neboť se domnívám, že vyvíjet určitý vliv nebo podporovat určitou osobu není to samé co manipulace. Obama před hlasováním o Brexitu se zcela jasně vyjádřil, že Velká Británie nemá hlasovat za odchod z EU. Vliv? Ano. Ale manipulace je něco jiného. Protiprávní činností je například to, když se někdo snaží ‚hacknout‘ hlasovací zařízení nebo podplatit voliče penězi,“ poznamenal Thunert.


Není zde článek celý?