Zeman: Babišovi milost neudělím, na rozdíl od Kajínka si totiž neodseděl 23 let

Prezident Miloš Zeman po čase opět zavítal do Českého rozhlasu do pořadu „Dvacet minut Radiožurnálu“. Přesněji řečeno, Český rozhlas zavítal k němu do Lán a pořad trval třicet minut.

Rozhovor nemohl začít ničím jiným než víkendovým předáním státních vyznamenání. Zeman jen lakonicky podotkl, že by ho zajímalo, jestli kritici např. režiséra Zdeňka Trošky a jeho filmů někdy natočili něco hezkého.

Klíčovým tématem však bylo logicky sestavování nové vlády. Asi už nikoho od Zemana nepřekvapí používání sexuálních analogií. Co se týče povolebních vyjednávání, slepice prý v prvním kole, které obíhají, tvrdí, že kohoutovi nedají. Ani se neptejte, jak to podle Zemana nakonec, po druhém či třetím kolečku skončí. Podle Zemana bychom měli mít pro slepice pochopení. Ta tři kolečka musejí uběhnout, aby si nepřipadaly jako slepičí prostitutky.

Zeman však připouští i variantu menšinové vlády, která může sloužit jako výhrůžka výše zmíněným slepicím.

Váží si vítěze voleb Andreje Babiše, protože sám zažil, jak je těžké uspět ve volbách. Babiš by proto měl mít možnost získat všechny tři pokusy o sestavení vlády a vzhledem k velkému rozdílu mezi výsledkem ANO a druhou nejúspěšnější stranou (ODS) by měla Babišova strana získat rovněž post předsedy poslanecké sněmovny (který rozhoduje, kdo dostane právě onen třetí pokus o sestavení vlády, pokud na něj dojde).

Prezident si nepřeje stabilní většinovou vládu. Ta by totiž vedla k tomu, že se v rámci koaličního kompromisu ideje jednotlivých stran vynulují. Následně Zeman pochválil svou, menšinovou vládu.

Otázkou je, zda si Zeman ještě pamatuje, co je vláda a že proběhla privatizace. Přál by si totiž, aby budoucí vláda přešla na výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Zřejmě si vládu spletl s nějakou továrnou, dejme tomu na biopaliva.

Klidně bude jmenovat premiéra bez ohledu na to, zda bude trestně stíhán (přičemž Babiš je obviněn). Obdobně totiž ve sněmovně bude Martin Půta, který je rovněž stíhán, dokonce už tři roky, a navzdory tomu byl zvolen hejtmanem. Babišovi však neudělí milost, protože, řečeno s nadsázkou, na rozdíl od Jiřího Kajínka „neseděl“ 23 let. V případě Půty se, stejně jako v Babišově případě, jedná podle Zemana o policejní provokaci, protože jde o podezření z korupce ve výši 800 tisíc korun, což je podle Zemana podezřele málo.

Dále Zeman podpořil Evropskou unii. Měli bychom v ní podle něj zůstat. S referendem o vystoupení z EU by však souhlasil, i když by pak hlasoval proti vystoupení, jak už uvedl v minulosti.

Pokud by na prezidenta kandidoval Tomio Okamura, podle Zemana by hrozilo, že mu Okamura sebere nějakých deset procent hlasů a nebude tak zvolen ani jeden z nich. Dodejme, že pro část veřejnosti se takový scénář může jevit naopak jako naděje.

Zeman se zármutkem sleduje propad ČSSD. Mělo by se obměnit vedení, což je podle prezidenta šancí mimo jiné i pro aktéry „lánského puče“, tedy pro Zemanovy blízké.

K vichřici, která v neděli přešla Českou republiku, pak prezident republiky nechtěl uvést nic, protože vítr není v jeho kompetenci, a trvá na tom, že do televize na předvolební debaty taky chodit nebude.

Není zde článek celý?