Zemanová jako Gottwaldová? Forejt kritizoval průběh předávání vyznamenání

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt se poprvé nepodílel na organizaci předávání státních vyznamenání 28. října. V rozhovoru pro Blesk se pozastavil nad tím, jak se měnily tradice, a vyjádřil se také k tomu, že prezidenta Miloše Zemana vedla přes Vladislavský sál Pražského hradu první dáma.

Forejt se v rozhovoru ptá, proč se měnil zasedací pořádek. „Je pro mě záhadou, proč budoucí poslanci a předsedové politických stran, jejichž zástupci budou v nové sněmovně, seděli až v půlce sálu. Měli podle mě být hned za první čestnou řadou, kde sedí prezident, bývalý prezident a tak dále. Pro mě je pak nepochopitelné, proč úředníci měli místa před těmito volenými zástupci,“ uvedl Forejt a redaktor zmínil například Martina Nejedlého.

Bývalého protokoláře také mrzí, že se prezident vyznamenání ani symbolicky nedotkl a lidé je tak dostávali z rukou úředníka. A má za to, že se měly změnit fanfáry, protože ty z Libuše patří jen prezidentovi. „Já si plně uvědomuji lidské hledisko, kdy se pan prezident cítí být takto jistější. Jde o něco, co nikdo z nás ani kritizovat nemůže,“ uvedl s tím, že první dáma šla s prezidentem už v minulosti – v době po únoru 1948. „Byla to jedna z manželek pohlavárů po osmačtyřicátém,“ dodal.

Není zde článek celý?