Zemanovi lidé ve vládě: Babiš prý počítá s Tomanem a Pecinou

Pokud jste si mysleli, že noční můra po těchto volbách nemůže být horší, tak může. Server Neovlivní.cz totiž uveřejnil dvě jména, se kterými má Andrej Babiš počítat do své vlády – Martin Pecina a Miroslav Toman.

Toman s Pecinou už byli účastníky neústavní vlády, kterou Miloš Zeman jmenoval po pádu kabinetu premiéra Petra Nečase. Fakticky to tedy znamená, že se v Česku chystá kabinet dvou největších spojenců – prezidenta a šéfa hnutí ANO.

Babiš serveru iDNES.cz řekl, že menšinovou vládu ANO zkusí kvůli tomu, že ho všechny strany odmítly. Kabinet by podle něj mohl částečně plnit program všech stran. V České televizi Babiš dodal, že preferuje podporu od stran, s kterými bylo ANO dosud ve vládě, tedy ČSSD a KDU-ČSL. „A od stran, s kterými máme styčné body v programu,“ uvedl. Při sestavování vlády chce oslovit dosavadní ministry za ANO a odborníky. Podle informací serveru neolivni.cz počítá s exministry Miroslavem Tomanem a Martinem Pecinou, členy úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Oba se těší důvěře prezidenta Miloše Zemana, připomíná server.

Šéfové dalších stran označili Babišovo řešení například za nešťastné nebo ne právě ideální. Petr Fiala (ODS) hovoří o tom, že si Babiš jde splnit svůj sen vládnout sám. Znovu vyloučil to, že by občanští demokraté mohli vyslovit Babišově vládě podporu. Totéž uvedl i šéf Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana s informací pracuje už druhý den. „Není to šťastné řešení,“ napsal ČTK Bartoš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oponuje i myšlence, že by mohli být ve vládě nadstraničtí odborníci. „Vláda je politický orgán a ministři, byť nebudou členy strany, jsou politici a budou dělat politická rozhodnutí,“ uvedl. Zatímco podle Kalouska Babiš slovy o odbornících jen vypouští marketingovou mlhu, úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec prohlášení považuje za pokusný balonek ANO, na který nebude reagovat. Také trvá na opoziční roli sociální demokracie. Podporu menšinové vládě ANO vyloučil i předseda SPD Tomio Okamura.

Šéf STAN Petr Gazdík by považoval za zajímavé to, zda Babiš sežene důvěru, nebo jen „podporu nohama“, tedy že by někteří poslanci odešli ze sálu. Babiš podle něj spěchá, když řešení volí necelý týden po volbách. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se dal Babišův krok čekat. Zda může taková vláda dostat důvěru, je podle něj ve hvězdách. Pokud dostanou nabídku, aby menšinovou vládu podpořili, návrh nejprve projednají komunisté v regionech.

Širší vedení lidovců se vyslovilo pro to, aby strana odešla do opozice a neumožnila vznik menšinové vlády ANO. Stanovisko musí ještě schválit celostátní konference strany dnes odpoledne. Bude též probírat budoucnost předsedy strany Pavla Bělobrádka, který nabídl svou funkci k dispozici kvůli volebnímu výsledku. Členové širšího vedení mu při příchodu na jednání vyjadřovali podporu.

Také komunisté dnes řeší výsledky voleb, ve kterých strana klesla nejníže od svého vzniku. Důvody prohry zřejmě budou v následujících měsících probírat organizace na všech stupních. Pokud se uskuteční mimořádný sjezd, stane se tak nejdřív na jaře. KSČM má už jasno o šéfovi poslaneckého klubu, vést ho bude i nadále Pavel Kováčik. Nováčky na postech místopředsedů se stali Hana Aulická Jírovcová a Leo Luzar.

Není zde článek celý?