Aksjonov okomentoval nápad zrušit rozhodnutí z roku 1954 o předání Krymu

Čelní představitel Krymu Sergej Aksjonov v komentáři nápadu zrušit rozhodnutí Nejvyššího sovětu SSSR z roku 1954 o předání poloostrova Ukrajinské SSR prohlásil, že to je zajímavé jen z právního pohledu na věc, ale ne z praktického.

Poslanec Státní dumy Konstantin Zatulin dříve prohlásil, že Rusko jako právní nástupce Sovětského svazu musí zrušit ustanovení z roku 1954. Umožní to podle jeho názoru zamezit řeči o tom, že Rusové „zabrali čísi území“.

„Z právnického pohledu na věc ano, z pohledu praxe — co je nám po tom? Krym už státní hranice ve složení Ruska má. Věc je uzavřena, a žádné měnění hranic nebude,“ řekl Aksjonov žurnalistům.

Dále prohlásil, že s Ukrajinou „žádné právnické instrumenty nejsou účinné“. „Ať už my prognózujeme cokoli, oni mají na prvním místě peníze,“ zdůraznil.

Krym byl zařazen do složení Ukrajinské SSR výnosem prezídia Nejvyššího sovětu SSSR z 19. února 1954. Tento krok byl odůvodňován „jednotou ekonomiky, zeměpisnou blízkostí a úzkými hospodářskými a kulturními styky mezi Krymskou oblastí a USSR“.


Není zde článek celý?