Analytik: Pokud smlouva INF padne, bude to katastrofa pro všechny

Pokud Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) padne, tak to bude katastrofa nejen pro USA, ale i pro Rusko a Evropu, domnívá se generálmajor ve výslužbě Vladimir Dvorkin.

V americkém kongresu odsouhlasili návrh obranného rozpočtu země na finanční rok 2018, který předpokládá vyčlenění 4,6 miliard dolarů na „vzdor“ Rusku v Evropě.

Kongres USA také schválil vyčlenění prostředků na vývoj pozemní rakety středního doletu. Dané rozhodnutí bylo přijato „jako odveta za porušení Ruskem Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu, včetně programu výzkumů a elaborátů ve vývoji pozemní rakety středního doletu.“ Na tyto účely má být vyčleněno 58 milionů dolarů.

„Pokud dohoda padne, tak to bude katastrofa jak pro Evropu, tak i pro USA i Rusko, neboť dojde k ještě horšímu opakování těch podmínek, které donutily naše země podepsat dohodu v roce 1987, jež předpokládá likvidaci, zničení celé třídy tohoto typu zbraní. Pokud tato dohoda padne, pod úderem, pod hrozbou jaderného úderu se může ocitnout celá Evropa a Rusko. Evropa představuje spojence Spojených států,“ uvedl Dvorkin na akci pořádané Moskevským centrem Carnegie.

Dvorkin dodal, že pokud k tomu dojde, tak o žádných nových dohodách ani ve strategické oblasti nemůže být řeč. „To je důvod, proč zachování této dohody je natolik důležité,“ dodal expert.

Podle něj pokud by mezi Ruskem a USA panovaly normální vztahy, tak by vzájemné výhrady mohly být vyřešeny v průběhu 10-15 dní na smírčí komisi, která má působit v této oblasti.


Není zde článek celý?