Archeologové našli starodávný palác uprostřed vojenského polygonu

Izraelští archeologové pomocí bezpilotního letadla objevili uprostřed vojenského polygonu zbytky kamenné stavby, která mohla být palácem babo chrámem starodávného národa Edomitů, sdělila Správa památek země.

Stáří nálezu vědci odhadují na 2,2 tisíce let a řadí ho do období helénismu, kdy byl Blízký východ rozdělen mezi potomky vojevůdců Alexandra Makedonského, uvádí se ve zprávě.

Vědci se domnívají, že stavba byla zbořena úmyslně. Možná se to stalo během dobývání oblasti nacházející se v jižní části současného Izraele Židy, kteří si na krátkou dobu vybojovali nezávislost během období Hasmonejské dynastie.

„Byly objeveny také tajné tunely patřící do doby protiřímských vystoupení. V jednom z nich byl nalezen zcela zachovalý kuchyňský kotel patřící do doby Povstání Bar Kochby (rok 132-135 našeho letopočtu),“ uvádí se ve zprávě.

​Objevit starodávnou stavbu pomohl vědcům bezpilotní letoun s fotografickým vybavením, dodali na Správě.

„Kamery dronu natočily z výšky archeologické fragmenty… Tato technologie nám pomohla vybrat hlavní místa k vykopávkám a velmi brzy bylo jasné, že jsme provedli unikátní objev,“ uvádějí vědci, kteří chtějí pokračovat ve výzkumu v této oblasti na jaře.


Není zde článek celý?