Argentinští námořníci sdělili, jak ruský dron pomůže v pátrání po ponorce

Zařízení poskytnuté Ruskem a USA umožňuje hledání zmizelé argentinské ponorky San Juan v hloubce až 6 tisíc metrů, záchranné práce jsou ale možné jen v hloubce nejvíce 600 metrů, prohlásil mluvčí argentinského vojenského námořnictva Enrique Balbi.

„Dnes v noci se do operace zapojí ruský (letoun) Antonov, který přiveze elektrickou ponorku, která umožňuje hledání v hloubce až 6 tisíc metrů, ne však záchranu. Co se týče záchrany, je možná v hloubce až 600 metrů za pomoci americké ponorky,“ uvádí Balbiho slova televizní stanice Todo Noticias.

Hloubku v zóně pátrání v oblasti hydraulické anomálie, která může být spojena se zmizelou ponorkou, odhaduje Balbi v mezích 0,2 tisíce až 1 tisíc metrů.

V pátek večer podle místního času přistálo ruské transportní letadlo An-124 v argentinském Comodoru Rivadavii. Na palubě letadla jsou operátoři řízeného na dálku neobývaného podvodního přístroje Pantera Plus, hloubkoví potápěči a potápěčský lékař. Za několik dní připluje do Argentiny také oceánografická loď Jantar ruského vojenského námořnictva.

5. listopadu došlo k přerušení kontaktu s ponorkou San Juan. Plavidlo směřovalo z přístavu Ushuaia do města Mar del Plata. Na palubě bylo 44 námořníků. Zásoby kyslíku mají vydržet šest dní. Během posledního kontaktu posádka uvedla, že na palubě došlo k nehodě.


Není zde článek celý?