Babiše vede do bloku s komunisty a SPD hlas krve. Koalice s demokraty je iluzí

V České republice vyhrálo volby Bratrstvo kočičí pracky. Představa, že v sobě náhle Štětináč objeví ušlechtilost a udělá rovnocennou a férovou koalici s Rychlými šípy, je naprosto absurdní. Pro čtenáře Jaroslava Foglara by to mělo být takhle snad už srozumitelné. Bohužel si ale stále mnoho lidí dělá iluzi, že bychom mohli tím, co jsme tu připustili, projít nějak bezbolestně. 

Je opravdu s podivem, že se stále ještě ozývá volání po vládě demokratů s Babišem. Když prý do takové koalice demokraté nevstoupí, tak prý ženou Babiše ke KSČ a k Okamurovu SPD. Kdyby prý Babiše držely na uzdě pevné koaliční dohody, tak by se dala jeho vláda přežít podobně, jako Itálie přežila Berlusconiho.

Tuto koncepci dlouhodobě prosazoval týdeník Respekt. Věřme, že od ní už pod dojmem událostí tiše ustupuje, protože jde o projev neblahé naivity. Právě naivita a neustálé ustupování od pravidel civilizované politiky nás dovedly tam, kde jsme dnes.

Poslední dva týdny jasně ukázaly, že Babiš o žádnou koalici s demokraty nestojí. Jeho výkřiky na Facebooku nelze brát vážně, nemají oporu v činech. Jde jen o divadlo. Na nezvolení předsedy ODS Petra Fialy místopředsedou sněmovny se jasně ukázal hlasovací pakt ANO, SPD a KSČ, který v současné době válcuje českou politickou scénu.

Babiš nebude nikdy respektovat partnery v koalici a pravidla hry. Odporuje to jeho naturelu východního autokrata. Musel by akceptovat zásady, které jsou pro něj nepřijatelné. Kupříkladu řádné vyšetření jeho zřejmé trestné činnosti, protože v opačném případě se země ocitá ve stavu narušeného právního prostředí. Ale co víc, musel by ustoupit ze své základní teze, že polistopadové období byl jeden velký marasmus, v němž demokratické strany tunelovaly a kradly.

Jak může takový úžasný světec, jako je Babiš, vládnout s tuneláři? A opačně: Jak mohou lidé, kteří žádnými tuneláři nejsou, spoluvládnout s někým, kdo z nich pořád dělá tuneláře?

Jenže tuto optiku Babiš změnit nemůže. Na vylhaném obrazu polistopadového marasmu a všudypřítomné korupce stojí přece celá jeho moc. Bez odporu proti polistopadové demokracii, jejím stranám, a dokonce i jejím ústavním institucím stojí celá Babišova fanatická ideologie a on se k ní musí neustále vracet, i kdyby měl nenáviděné demokraty ve své vlastní vládě.

On říkal, že ho zplodili demokraté svými hříchy. Není to pravda. Zplodila ho fanatická ideologie očišťování od korupce, díky níž jsme se proočistili až do současného stavu markantní špíny.

Jinými slovy, když budou demokraté ve vládě s ANO, bude je Babiš opět likvidovat a znovu špinit. Pakliže si demokraté nezvolí jedinou cestu, která je pro Babiše přijatelná: Musí mu políbit prsten a stát se jeho vazaly a podřízenými. Tím skončí jakákoli kontrola Babiše a držení ho na uzdě.

Demokratická veřejnost by si již měla pod dojmem posledních událostí definitivně uvědomit, co se tu stalo: Ve volbách vyhrály strany, které chtějí revidovat polistopadový vývoj a prosazují jistý revanš za Sametovou revoluci či za demokratické období. Babiše svedl s komunisty a s fašisty do jednoho bloku stejný pohled na svět. Hlas krve. A proto se bude o KSČ i SPD opírat, i kdyby měl ve vládě pár Plojharů, kteří by mu dodávali image jakési plurality a přijatelnosti.

Pokusy tuto skutečnost zakrývat, jsou směšné a odsouzené k nezdaru, protože Babiš je na koni a svoji mocenskou jízdu si potřebuje užít. Musel by mít opravdu vážné potíže, aby ustoupil od základních článků své víry a udělal s někým rovnoprávnou koalici.

Koalice s autokratem dopadla vždy jedině špatně. Bude mnohem lepší, když budou konečně věci na veřejné scéně transparentní a jasné. Ať mají tyto temné síly plnou vládní zodpovědnost a ať jejich činy už nezakrývá žádný fíkový list. Tragický a nedůstojný osud Bohuslava Sobotky je velké memento. Jediným výsledkem jeho koalice s autokratem je sebezničení a nastolení desetkrát horších poměrů.

To je politický odkaz Bohuslava Sobotky. Nikdy nezapomeneme.

Není zde článek celý?