Budu kandidovat. A budu! říká Hlavatý s tím, že se mu lidé omlouvali za kroužkování

Senátor a majitel firmy Juta Jiří Hlavatý (ANO). | FOTO: ČTK

Bizarní poslanec/senátor za hnutí ANO Jiří Hlavatý pokračuje v krasojízdě. „Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat na senátora a to je definitivní. Budu,“ prohlásil Hlavatý v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Hlavatý, který je možná úspěšný podnikatel, ale s inteligencí to bude asi o něco problematičtější, se diví, že s jeho opětovnou kandidaturou nesouhlasí šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Potkali jsme se minulý týden na poslaneckém klubu, krátce jsme spolu hovořili, bavili jsme se o podpoře ANO, o tomhle nepadlo ani slovo. Nevím, jak na to zareaguji,“ řekl Hlavatý.

Hlavatý kandidoval do sněmovny jako nestraník za ANO z 18. místa kandidátky. Od voličů dostal 4859 preferenčních hlasů. V povolebních rozhovorech připustil, že nevěděl, že mu při zvolení poslancem automaticky zaniká mandát senátora. Říkal, že chtěl kandidaturou ANO podpořit a se zvolením nepočítal hlavně kvůli pracovnímu vytížení v Jutě. Stěžoval si, že mu mandát senátora zanikl automaticky a nemohl si vybrat, ve které komoře chce působit.

Doplňovací volby do senátu na Trutnovsku budou stát několik milionů korun. Největší část půjde na zaplacení volebních komisařů.

Krajský předseda hnutí ANO Pavel Plzák ČTK řekl, že v případě úspěchu v senátních volbách by Hlavatého v poslanecké lavici vystřídala lékařka Eva Matyášová. „Umístila se ve sněmovních volbách na druhém místě, takže by ho automaticky nahradila,“ uvedl Plzák.

V senátních volbách na Trutnovsku 5. a 6. ledna se Hlavatý utká s nominantem ČSSD, místostarostou Úpice Karlem Šklíbou a kandidátem Starostů a nezávislých (STAN), vrchlabským starostou Janem Sobotkou. S největší pravděpodobností Sobotku podpoří i TOP 09. „Krajské vedení TOP 09 je připravené podpořit pana Sobotku. Nechceme tříštit síly. Schvalovací proces, ale ještě neskončil,“ uvedl krajský předseda TOP 09 Aleš Cabicar.

KSČM a ODS zatím o kandidátech či strategii pro nadcházející doplňující senátní nechtějí blíže mluvit.

Není zde článek celý?