Byl nalezen jednoduchý způsob boje s obezitou

Snížení koncentrace hormonu asprosinu, který odpovídá za úroveň glukózy v krvi, napomáhá oslabení pocitu hladu a snížení množství spotřebované potravy. Studie byla uveřejněna v časopise Nature Medicine.

V průběhu klinických zkoušek vědci z Baylorova lékařské koleje v USA zjistili, že někteří pacienti s anomálně slabou chutí na jídlo mají mutaci v genu FBN1. Vyšlo najevo, že lidem z této skupiny chybí menší fragment bílkoviny, z níž se v organismu zdravého člověka formuje asprosin.

Další výzkum hormonu ukázal, že tato sloučenina působí na neurony v hypothalamu. Podle studie má asprosin různý účinek na dva typy nervových buněk — neurony AgRP, které stimulují chuť na jídlo, a neurony POMC, které ji potlačují. V důsledku toho zesiluje hormon pocit hladu, a organismus žádá více potravy.

Vědci kromě toho zjistili, že u lidí s přebytečnou váhou je úroveň asprosinu v krvi vysoká. Výzkumníci podotýkají, že už vyvinuli lék, který úplně neutralizuje působení hormonu, a uskutečnili první klinické zkoušky.


Není zde článek celý?